Przepis na Kurczaka Curry
30 czerwca 2022Kuchnia Polska jest jedną z najbardziej prostych kuchni świata. Wystarczą ziemniaczki, mizeria i kotlecik schabowy polany tłuszczykiem i mamy raj w gębie. Jednak ma to swoje konsekwencje, bo ta prostota to też dania bardzo tłuste. Niektóre z nich wyglądają tak, że my „smakosze” popijamy danie olejem z frytek, oczywiście metaforycznie.
A co jeśli Ci powiem, że istnieje druga równie prosta kuchnia jak nasza, a jest zdecydowanie zdrowsza? Chcesz wiedzieć?
Okej, już Ci mówię tą kuchnią jest kuchnia orientalna. Tak jest, dokładnie, kuchnia azjatycka. W swoim repertuarze posiada wiele aromatycznych przepisów, które okraszone są masą warzyw i mega aromatycznych przypraw.
Jako, że nie jestem gołosłowny chciałbym Ci dać przepis na kruchutkiego kurczaka curry. Prosto, łatwo i smacznie, te trzy wyrazy odzwierciedlają w całości to danie.
Tak więc zaczynamy.
Składniki:
- 300 g fileta z kurczaka
- 1,5 łyżeczki pasty curry
- 1 łyżeczka pasty paprykowej
- 1 łyżeczka pasty pomidorowej
- 1 łyżeczka kurkumy
- 2 łyżeczki papryki słodkiej
- 1 łyżeczka papryki ostrej
- 1 por
- 1 papryka czerwona
- 1 cebula
- świeży imbir
- 5 ząbków czosnku
- sól himalajska
- 1 łyżeczka pieprzu czarnego
- 0,5 łyżeczki pieprzu ziołowego
- 0,5 cytryny
- 2 łyżki mleczka kokosowego
- oliwa z oliwek
- 1 łyżeczka ksylitolu
- roszponka
Przygotowanie:
- Mięso z kurczaka trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Po umyciu przełożyć na talerzyk z papierowym ręcznikiem, aby nasze mięsko ładnie wyschło. Dlaczego to jest ważne? Pierś z kurczaka podczas mycia szybko „pije” wodę, dlatego przy późniejszej obróbce może nam zacząć się bardziej gotować niż smażyć.
- W czasie kiedy nasze mięso się suszy, możemy przygotować marynatę. Do tego potrzebujemy miseczki bądź miski, kwestia naszej wygody i tego co mamy pod ręką. Mi czasami zdarza się mieszać przyprawy w dużym kubku. Kiedy mamy już naczynie to wrzucamy do niego wedle podanych proporcji nasze przyprawy. Zaczynamy od ksylitolu, a następnie pieprz ziołowy, pieprz czarny, sól himalajska, kurkuma, papryka słodka oraz słodka i na końcu kurkuma. Wszystko delikatnie mieszamy i mamy pierwszy etap marynaty za nami. Teraz część druga, do naszych przypraw dorzucamy 3 ząbki z prasowanego czosnku, pastę paprykową oraz curry. Na sam koniec wyciskamy sok z połówki cytryny, dodajemy odrobinkę oliwy z oliwek i znowu wszystko ze sobą łączymy. Po wymieszaniu odstawiamy na bok. Sprawdźmy jeszcze czy marynata jest wystarczająco słona, bo każdy z nas ma inne kubki smakowe.
- Teraz możemy wrócić do naszego kurczaka. Mięso kroimy w drobne paski, i wrzucamy do naszej marynaty. Wszystko dokładnie mieszamy, aby kurczak był cały obtoczony w przyprawie. Jak już wymieszaliśmy to miskę zamykamy wieczkiem bądź zawijamy folią spożywczą tak, aby aromat nie uciekał i wszystko trafiło do mięsa.
- Kiedy drób się marynuje to czas zabrać się za przygotowanie warzyw. Paprykę dokładnie myjemy, wycieramy ręcznikiem i kroimy w paski. Pamiętajmy o środku, którego się pozbywamy. Następnie bierzemy cebulę, którą kroimy w pióra, a pozostałe ząbki czosnku obieramy i rozgniatamy delikatnie nożem. Por kroimy tylko białą część, najlepiej w krążki. W tym czasie możemy już zacząć rozgrzewać patelnie z minimalna ilością oliwy. Jak już temperatura patelni będzie się zgadzała to wrzucamy na nią nasze warzywa. Następnie dodajemy pastę z pomidorów i smażymy tak długo, aż zacznie się lekko przypalać. Wtedy przecier pomidorowy bądź też pasta uwalnia najwięcej smaku i aromatu. Po wszystkim przekładamy warzywa do jakiegoś naczynia, a tłuszcz zostawiamy na patelni bo na nim będziemy obrabiać nasze mięso.
- Patelnie mamy już pustą, nie licząc naszego tłuszczu więc możemy wrzucić tam mięso. Pamiętajmy, aby tłuszcz był rozgrzany. Kiedy kurczak się już ładnie zarumieni to możemy potrzeć obrany imbir i dodać do mięsa. Kwestia ilości imbiru jest zależna od tego jak bardzo go lubicie. Jednak można łatwo przesadzić, dlatego ja dodaje ok 1 łyżkę potartego imbiru, według mnie jest to optymalna dawka. Chwile jeszcze wszystko podsmażamy. Aromaty jakie powinny być teraz u Was w kuchni, nie równają się żadnym innym. Sami zobaczycie.
- Czas wszystko połączyć. Ogień bądź też moc jeśli mamy kuchenki indukcyjne dajemy na full i do mięsa dodajemy warzywa oraz mleczko kokosowe. Teraz trzeba szybko mieszać, aby nic się nie przypaliło. Trzymamy to na ogniu ok 1-2 minuty, kwestia kuchenki, tutaj musicie już sami ocenić czy to już wszystko jest cieplutkie.
Podanie:
Tak zrobionego kurczaka przekładamy na talerz i przystrajamy liśćmi rukoli. Jeżeli bardzo lubicie rukolę to możecie dać jej więcej i umieścić obok mięsa na talerzu. Mięso podajemy z ryżem, można z makaronem. Jednak jak dla mnie z makaronem to danie traci swój orientalny wyraz.
BONUS:
Chcecie wiedzieć jak przygotować domową pastę curry? Nie każdy ma w pobliżu domu sklep z orientalnymi przyprawami i kuchnią dlatego pokaże Wam jak szybko można samemu zrobić taką pastę.
Będziemy potrzebowali do tego:
- nasiona kolendry – 1 łyżeczka
- kmin rzymski – 1 łyżeczka
- pieprz czarny ziarnisty – 1,5 łyżeczki
- skórka starta z 1 limonki
- skórka starta z 1 cytryny
- papryczki chili – 2 szt.
- szalotka – 1 szt.
- czosnek – 4 ząbki
- świeży imbir – 3 cm
- świeża kurkuma – 1 łyżka
- sól – 1 łyżeczka
- trawa cytrynowa – 2 łodygi
- sos rybny- 1 łyżeczka
- olej sezamowy- 0,25 łyżeczki
Na rozgrzanej patelni prażymy kmin, czarny pieprz oraz kolendrę. Tak długo aż się zezłocą, pamiętajmy aby patelnia była sucha.
Do pojemnika blendera lub rozdrabniacza dodajemy potarte skórki z cytryny i limonki, pokrojona szalotkę, imbir, kurkume oraz papryczkę chilii. Następnie dodajemy prażone przyprawy, dodajemy sos rybny, olej sezamowy oraz sól i posiekaną trawę cytrynową.
Teraz wszystko blendujemy na jednolitą masę. Po zakończeniu przekładamy do słoika i mamy domową pastę curry.
SMACZNEGO
Przepis inspirowany: https://dietetyk.edu.pl/kurczak-curry-oryginalny-przepis-na-kurczaka-w-sosie-curry-z-warzywami/