Producent tabernakulów – jak znaleźć najlepszego?

Producent tabernakulów – jak znaleźć najlepszego?

22 czerwca 2022 0 przez redakcja serwisu

Tabernakulum to jeden z artefaktów, który znaleźć można w każdym kościele katolickim i nie tylko, podobnie jak wiele innych, bogato zdobionych ozdób i relikwiarzy. Wbrew pozorom, przedmioty te często nie pochodzą z sprzed setek lat, a są produkowane w dzisiejszych czasach, np. przez specjalizujący się w tej branży zakład brązowniczy.

Czym są tabernakule?

Warto zacząć od krótkiej definicji tabernakulów. Jak pewnie część osób wie, tabernakulum to rodzaj relikwiarza, w którym przechowuje się opłatek podawany wiernym podczas mszy, nazywa się go również komunią świętą.

W przypadku potrzeby zamówienia takiego relikwiarza z pomocą przyjdzie producent tabernakulów w Wielkopolsce oraz inne zakłady brązownicze, które tworzą prawdziwe, bogato zdobione dzieła sztuki na potrzeby kościołów i podobnych instytucji.

Gdzie zakupić tabernakule na zamówienie?

Tabernakulum jest wykonane z metalu lub drewna i można je nabyć w wielu miejscach. Jeśli potrzebne jest tabernakulum lub inny relikwiarz na zamówienie, najlepszym miejscem będzie oczywiście zakład brązowniczy, który specjalizuje się w przygotowywaniu tego typu artefaktów.

Warto pamiętać, że tabernakulum to nie tylko naczynie lub szafka, ale przede wszystkim zdobienia, często będące same w sobie biblijnymi dziełami sztuki, które pokrywają tabernakula. Nie każdy więc przedstawi je z takimi detalami, jak tego zapewne wymaga zleceniodawca.

Producent tabernakulów i podobnych produktów

Tabernakula są często używane w kościołach, synagogach, świątyniach i innych miejscach kultu religijnego. Mogą być również używane w domu podczas ceremonii religijnych.

Osoby zamawiające tabernakulum szukają zazwyczaj osoby, jaką jest naprawdę sprawdzony i znający się na swoim fachu producent tabernakulów. Zależy im, aby artefakt nie tylko wyglądał estetycznie i ozdobnie, ale również, aby wszelkie szczegóły na zewnętrznej stronie przedmiotu zostały dobrze odwzorowane lub przedstawione.