Kalkulator alkoholu – Czy to działa

Kalkulator alkoholu – Czy to działa

17 sierpnia 2019 1 przez redakcja

W Internecie możesz znaleźć kilkanaście darmowych stron, które są tak zwanymi kalkulatorami alkoholu. Ich działanie opiera się na popularnym równaniu, które ukazuje metabolizm alkoholu w organizmie. Jednakże, czy kalkulator alkoholu działa? W dzisiejszym wpisie odpowiem na niniejsze pytanie – kalkulator alkoholu- czy to działa?

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu, dowiedz się więcej: http://hydraportal.pl/wyrok-nakazowy-za-jazde-po-alkoholu/

Czy internetowe kalkulatory alkoholu działają?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Kalkulatory dostępne w sieci opierają się na algorytmie, który bierze pod uwagę ilość spożytego alkoholu, wiek, wagę i czas. Niektóre strony oferują bardziej zaawansowane usługi, takie jak obliczenia na podstawie podania już konkretnego rodzaju trunku itd. Jedne zbierają więcej danych, inne mniej. Już w tym zakresie widać jaka jest różnorodność dokładności pomiaru tychże programów. Kluczową kwestią pozostaje jednak człowiek. Metabolizm alkoholu to kwestia wyjątkowo indywidualna. Każdy człowiek ma swój metabolizm, który w dodatku w zależności od wielu czynników może się zmieniać.

Zostałeś zatrzymany za jazdę po alkoholu? Zobacz co możesz zrobić: https://autoadwokat.pl/jazda-po-alkoholu-co-grozi/

Pomiary kalkulatorów opierają się na przeciętnym człowieku, w przeciętnych warunkach. Jednakże na metabolizm alkoholu wpływ ma masa czynników. Czas i rodzaj spożytego pożywienia, sen, warunki pogodowe (wysoka temperatura), aktywność fizyczna, czy też uwarunkowania fizyczne. Co więcej, po wypiciu takiej samej ilości alkoholu w dwa dni, ten sam człowiek może mieć dwa różne pomiary stężenia alkoholu. W praktyce spotkaliśmy się również z podręcznymi prywatnymi alkomatami, które jednak jak się okazał później nie dokonywały odpowiednich pomiarów. Na szczęście różnica pomiaru nie była aż taka duża, jednakże osoby te i tak musiały odpowiedzieć za popełnienie wykroczenia.

Z całą pewnością stuprocentowa ufność takim wynalazkom może doprowadzić do niepotrzebnych problemów. Jeśli chcesz mieć w miarę pewną wiedzę, czy możesz wsiąść za kierownicę pojazdu, to możesz udać się na komisariat policji, gdzie będziesz mógł się przebadać. Jedyną pewną możliwością, aby nie popełnić wpadki, to jest nie spożywanie alkoholu, jeśli wiemy, że będziemy prowadzić pojazd mechaniczny. Dlatego nie sposób odpowiedzieć na pytanie „kalkulator alkoholu- czy działa”. W naszej ocenie do tego typu programów należy podchodzić z dużą dozą sceptycyzmu.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: https://autoadwokat.pl/