Nużeniec krótki – co to?

Nużeniec krótki – co to?

26 lutego 2022 0 przez redakcja serwisu

Nużeniec krótki (łac. Demodex brevis) to jeden z gatunków nużeńca, który idealnie przystosowuje się do pasożytniczego trybu życia. Występuje bardzo powszechnie w środowisku. Do zarażenia się pasożytem może dojść na wiele różnych sposobów, najczęściej poprzez kontakt z odzieżą, pościelą i kosmetykami osoby zarażonej. Nużeniec krótki wywołuje chorobę, którą określamy nużycą.

Dowiedz się, jak się leczy zakażenie nużeńcem krótkim?

Nużeniec

Demodex folliculorum

Demodex brevis

nużeniec ludzki

nużeniec krótki

do 0,4 mm długości

do 0,3 mm długości

występuje w okolicy mieszków włosowych

występuje w okolicy gruczołów łojowych

leczenie farmakologiczne miejscowe i ogólnoustrojowe

leczenie farmakologiczne miejscowe i ogólnoustrojowe

wspomagające leczenie: pielęgnacja skóry, higiena, dermokosmetyki

wspomagające leczenie: pielęgnacja skóry, higiena, dermokosmetyki

Nużyca przypomina nieco inne choroby. Można ją pomylić np. z trądzikiem różowatym, a postać oczną z gradówką. Dlatego też odradza się próby samodzielnego diagnozowania. Wszystkie niepokojące sygnały i problemy, które pojawiają się na skórze, należy skonsultować z dermatologiem. Trafna diagnoza jest gwarancją skutecznego leczenia i odzyskania zdrowia – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, właściciela sklepu verdelab.pl

Nużeniec krótki – co to jest?

Nużeniec krótki to pasożyt, który naturalnie bytuje na ludzkiej skórze. Ma obły, robakowaty kształt i posiada 4 pary odnóży, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się po ciele żywiciela. W okolicach oczu wywołuje dysfunkcję gruczołów Meiboma poprzez mechaniczne blokowanie ich ujścia, czego efektem jest nadmierne odparowywania filmu łzowego, a także specyficzne objawy zespołu suchego oka. Ponadto nużeniec charakteryzuje się świetnie rozwiniętym aparatem ruchowym, co sprawia, że w ciągu doby potrafią przemieścić się nawet o 8 do 16 mm. Przednia część ciała pasożyta zanurzona jest w skórze człowieka żywiciela, natomiast odwłok wystaje na zewnątrz. Cały cykl rozwojowy zajmuje od 3 do 4 tygodni, w trakcie których rozwijają się następujące postaci pasożyta: jaja, larwy, nimfy, protonimfy i dorosłe osobniki. Samica może złożyć od 20 do 24 jaj. Warto też wiedzieć, że pasożyty nie znoszą światła dziennego, dlatego najlepiej rozwijają się w czasie nocy.

Czytaj więcej: Nużeniec – Co to za choroba i czym się charakteryzuje?

Nużeniec krótki – objawy

Nużeniec krótki często na początku nie daje żadnych objawów. Dopiero określone czynniki środowiskowe nasilają przebieg dermatozy. Diagnoza jest o tyle trudna, że często przebieg choroby przypomina dolegliwości związane z innymi problemami skórnymi, takimi jak reakcje alergiczne czy trądzik różowaty. Natomiast aktywna postać choroby daje następujące objawy:

  • świąd,
  • grudki, krosty,
  • łuszczenie się skóry.

Ponadto specyficzne objawy mogą się także pojawiać w okolicy oczu, wywołując ich podrażnienie, opuchliznę czy pojawianie się miejscowych ognisk zapalnych. Zainfekowanie nużeńcem krótkim często prowadzi do zespołu suchego oka.

Im później zaczniemy leczyć dermatozę, tym trudniejsze jest leczenie. W związku z tym warto udać się do specjalisty już z początkowymi objawami choroby. Leczenie zdecydowanie ułatwia trafna diagnoza.

Warto wiedzieć, że oba rodzaje nużeńca, w tym również nużeniec krótki, są zaraźliwe. To oznacza, że można się nim zarazić od drugiej osoby, jak i być jednostką, która zaraża innych w aktywnej fazie choroby. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z przedmiotami higieny osobistej: ręcznikiem, grzebieniem, pędzlami do makijażu, rzeczami, których dotykała osoba zarażona, dlatego szczególną ostrożność należy zachować, gdy choruje domownik oraz w miejscach takich jak salony kosmetyczne u fryzjerskie oraz solaria – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog

Nużeniec krótki – jak go leczyć?

Nużeniec krótki wymaga specjalistycznego leczenia. Lekarze zalecają najczęściej zewnętrzne maści z antybiotykami. Jeśli te nie przynoszą poprawy zlecają leki doustne. Ponadto dobrze sprawdzają się ciepłe okłady na powieki, które pozwalają rozpulchnić zalegającą na nich wydzielinę, a następnie ją usunąć. Aby zapobiegać rozwojowi choroby i łagodzić jej objawy, zaleca się także stosowanie naturalnych dermokosmetyków. 

Odexim – dermokosmetyki na nużycę

Zestaw kosmetyków Odexim to specjalnie skomponowana seria produktów przeznaczona do skóry zmagającej się z problemem nużycy i jej konsekwencjami. Zawiera naturalne składniki aktywne, które wykazują szereg korzystnych dla skóry właściwości, w tym takie jak: nawilżające, łagodzące, zmiękczające czy regenerujące i przede wszystkim – odkażające i regulujące ilość sebum.

Podsumowując, nużeniec krótki to jedna z odmian pasożyta, która może zaatakować skórę. Aby się skutecznie przed nim bronić, należy dbać o higienę skóry oraz jej właściwą pielęgnację.

FAQ

  1. Jak zdiagnozować nużeńca krótkiego?

Aby zdiagnozować nużycę, należy wykonać między innymi badania. W tym celu należy pobrać zeskrobinę z miejsca występowania pasożyta, np. z rzęs czy brwi. Wyniki badań potwierdzą lub zaprzeczą jego obecności, a następnie można podjąć stosowne leczenie. Jego częścią może być stosowanie naturalnych kosmetyków aktywnych np. marki Odexim.

  1. Czy nużeniec krótki jest zaraźliwy?

Tak. Pasożytem można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub przedmiotami, których dotykała.

  1. Czy obecność nużeńca krótkiego jest bolesna?

To zależy w jakiej fazie rozwoju znajduje się choroba. Im bardziej zaawansowana, tym bardziej dotkliwe objawy może dawać. Pojawia się uciążliwy świąd i zaczerwienienie. Ważne, aby wtedy regularnie stosować odpowiednią pielęgnację opierającą się na naturalnych kosmetykach aktywnych, które wykazują między innymi właściwości łagodzące.

Bibliografia

  1. Elston D.: Demodex mites: facts and controversies. Clin Dermatol 2010, 28, 502-504
  2. Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I.: Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, Wiad Parazytol. 2004, 50. 
  3. Lacey N., Kavanagh K., Tseng S.: Under the lash: Demodex mites in human diseases. Biochem 2009, 31, 2-6
  4. Roth A.: Demodex folliculorum in hair follicles of eyelid skin. Ann Ophthalmol 1979, 11, 37-40
  5.  D.Czepita, W.Kuźna-Grygiel, D.Kosik-Bogacka: Badania nad występowaniem oraz rola Demodex folliculorum i Demodex brevis w patogenezie przewlekłego zapalenia brzegów powiek, Klin.Oczna, 2005