Nużeniec krótki – co to?
26 lutego 2022Nużeniec krótki (łac. Demodex brevis) to jeden z gatunków nużeńca, który idealnie przystosowuje się do pasożytniczego trybu życia. Występuje bardzo powszechnie w środowisku. Do zarażenia się pasożytem może dojść na wiele różnych sposobów, najczęściej poprzez kontakt z odzieżą, pościelą i kosmetykami osoby zarażonej. Nużeniec krótki wywołuje chorobę, którą określamy nużycą.
Dowiedz się, jak się leczy zakażenie nużeńcem krótkim?
Nużeniec |
|
Demodex folliculorum |
Demodex brevis |
nużeniec ludzki |
nużeniec krótki |
do 0,4 mm długości |
do 0,3 mm długości |
występuje w okolicy mieszków włosowych |
występuje w okolicy gruczołów łojowych |
leczenie farmakologiczne miejscowe i ogólnoustrojowe |
leczenie farmakologiczne miejscowe i ogólnoustrojowe |
wspomagające leczenie: pielęgnacja skóry, higiena, dermokosmetyki |
wspomagające leczenie: pielęgnacja skóry, higiena, dermokosmetyki |
Nużyca przypomina nieco inne choroby. Można ją pomylić np. z trądzikiem różowatym, a postać oczną z gradówką. Dlatego też odradza się próby samodzielnego diagnozowania. Wszystkie niepokojące sygnały i problemy, które pojawiają się na skórze, należy skonsultować z dermatologiem. Trafna diagnoza jest gwarancją skutecznego leczenia i odzyskania zdrowia – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, właściciela sklepu verdelab.pl
Nużeniec krótki – co to jest?
Nużeniec krótki to pasożyt, który naturalnie bytuje na ludzkiej skórze. Ma obły, robakowaty kształt i posiada 4 pary odnóży, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się po ciele żywiciela. W okolicach oczu wywołuje dysfunkcję gruczołów Meiboma poprzez mechaniczne blokowanie ich ujścia, czego efektem jest nadmierne odparowywania filmu łzowego, a także specyficzne objawy zespołu suchego oka. Ponadto nużeniec charakteryzuje się świetnie rozwiniętym aparatem ruchowym, co sprawia, że w ciągu doby potrafią przemieścić się nawet o 8 do 16 mm. Przednia część ciała pasożyta zanurzona jest w skórze człowieka żywiciela, natomiast odwłok wystaje na zewnątrz. Cały cykl rozwojowy zajmuje od 3 do 4 tygodni, w trakcie których rozwijają się następujące postaci pasożyta: jaja, larwy, nimfy, protonimfy i dorosłe osobniki. Samica może złożyć od 20 do 24 jaj. Warto też wiedzieć, że pasożyty nie znoszą światła dziennego, dlatego najlepiej rozwijają się w czasie nocy.
Czytaj więcej: Nużeniec – Co to za choroba i czym się charakteryzuje?
Nużeniec krótki – objawy
Nużeniec krótki często na początku nie daje żadnych objawów. Dopiero określone czynniki środowiskowe nasilają przebieg dermatozy. Diagnoza jest o tyle trudna, że często przebieg choroby przypomina dolegliwości związane z innymi problemami skórnymi, takimi jak reakcje alergiczne czy trądzik różowaty. Natomiast aktywna postać choroby daje następujące objawy:
- świąd,
- grudki, krosty,
- łuszczenie się skóry.
Ponadto specyficzne objawy mogą się także pojawiać w okolicy oczu, wywołując ich podrażnienie, opuchliznę czy pojawianie się miejscowych ognisk zapalnych. Zainfekowanie nużeńcem krótkim często prowadzi do zespołu suchego oka.
Im później zaczniemy leczyć dermatozę, tym trudniejsze jest leczenie. W związku z tym warto udać się do specjalisty już z początkowymi objawami choroby. Leczenie zdecydowanie ułatwia trafna diagnoza.
Warto wiedzieć, że oba rodzaje nużeńca, w tym również nużeniec krótki, są zaraźliwe. To oznacza, że można się nim zarazić od drugiej osoby, jak i być jednostką, która zaraża innych w aktywnej fazie choroby. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z przedmiotami higieny osobistej: ręcznikiem, grzebieniem, pędzlami do makijażu, rzeczami, których dotykała osoba zarażona, dlatego szczególną ostrożność należy zachować, gdy choruje domownik oraz w miejscach takich jak salony kosmetyczne u fryzjerskie oraz solaria – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog
Nużeniec krótki – jak go leczyć?
Nużeniec krótki wymaga specjalistycznego leczenia. Lekarze zalecają najczęściej zewnętrzne maści z antybiotykami. Jeśli te nie przynoszą poprawy zlecają leki doustne. Ponadto dobrze sprawdzają się ciepłe okłady na powieki, które pozwalają rozpulchnić zalegającą na nich wydzielinę, a następnie ją usunąć. Aby zapobiegać rozwojowi choroby i łagodzić jej objawy, zaleca się także stosowanie naturalnych dermokosmetyków.
Odexim – dermokosmetyki na nużycę
Zestaw kosmetyków Odexim to specjalnie skomponowana seria produktów przeznaczona do skóry zmagającej się z problemem nużycy i jej konsekwencjami. Zawiera naturalne składniki aktywne, które wykazują szereg korzystnych dla skóry właściwości, w tym takie jak: nawilżające, łagodzące, zmiękczające czy regenerujące i przede wszystkim – odkażające i regulujące ilość sebum.
Podsumowując, nużeniec krótki to jedna z odmian pasożyta, która może zaatakować skórę. Aby się skutecznie przed nim bronić, należy dbać o higienę skóry oraz jej właściwą pielęgnację.
FAQ
- Jak zdiagnozować nużeńca krótkiego?
Aby zdiagnozować nużycę, należy wykonać między innymi badania. W tym celu należy pobrać zeskrobinę z miejsca występowania pasożyta, np. z rzęs czy brwi. Wyniki badań potwierdzą lub zaprzeczą jego obecności, a następnie można podjąć stosowne leczenie. Jego częścią może być stosowanie naturalnych kosmetyków aktywnych np. marki Odexim.
- Czy nużeniec krótki jest zaraźliwy?
Tak. Pasożytem można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub przedmiotami, których dotykała.
- Czy obecność nużeńca krótkiego jest bolesna?
To zależy w jakiej fazie rozwoju znajduje się choroba. Im bardziej zaawansowana, tym bardziej dotkliwe objawy może dawać. Pojawia się uciążliwy świąd i zaczerwienienie. Ważne, aby wtedy regularnie stosować odpowiednią pielęgnację opierającą się na naturalnych kosmetykach aktywnych, które wykazują między innymi właściwości łagodzące.
Bibliografia
- Elston D.: Demodex mites: facts and controversies. Clin Dermatol 2010, 28, 502-504
- Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I.: Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, Wiad Parazytol. 2004, 50.
- Lacey N., Kavanagh K., Tseng S.: Under the lash: Demodex mites in human diseases. Biochem 2009, 31, 2-6
- Roth A.: Demodex folliculorum in hair follicles of eyelid skin. Ann Ophthalmol 1979, 11, 37-40
- D.Czepita, W.Kuźna-Grygiel, D.Kosik-Bogacka: Badania nad występowaniem oraz rola Demodex folliculorum i Demodex brevis w patogenezie przewlekłego zapalenia brzegów powiek, Klin.Oczna, 2005