Cynia w ogrodzie – co trzeba wiedzieć o jej uprawie

Cynia w ogrodzie – co trzeba wiedzieć o jej uprawie

24 lutego 2022 0 przez redakcja serwisu

Cynia to niezwykle efektowna roślina, która z pewnością stanie się ozdobą każdego ogrodu. Roślina ta występuje w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ją do swoich potrzeb. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę cynii? Jak dbać o tę roślinę?

Cynie – co to za rośliny?

Cynie to ponad 20 gatunków roślin zaliczanych do rodziny astrowatych. Cynie są roślinami jednorocznymi (choć zdarzają się gatunki wykazujące zwiększoną odporność na mróz, które są w stanie przetrwać zimę). Mają postać krzewinki lub byliny, która może osiągnąć nawet do 1 metra wysokości. Do Polski cynie zostały sprowadzone z Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej. Charakterystyczną cechą cynii jest prosta, sztywna i ulistniona łodyga. Kwiaty zebrane są w koszyczkowate kwiatostany. Pod względem budowy koszyczka cynie dzieli się na chryzantemowe, daliowe, kaktusowe, pojedyncze i pomponowe. Możemy spotkać cynie białe, czerwone, różowe, fioletowe i pomarańczowe. Roślina posiada wydłużone, owalne jasno-zielone liście. Okres kwitnienia cynii rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do września. Cynie przyciągają motyle, a także inne owady zapylające. Najwięcej nowych odmian tej rośliny pojawiło się w XIX wieku.

 

Cynia w ogrodzie – co musimy wiedzieć?

Część gatunków cynii uprawia się w ogrodach jako rośliny ozdobne. Efektowne rośliny nadają się na rabaty i jako kwiaty cięte. Spotkamy je ponadto na balkonach i tarasach. Są one szczególnie lubiane przez florystów, gdyż są w stanie wytrzymać w wazonie nawet przez dwa tygodnie (można więc tworzyć z nich szalenie efektowne i trwałe bukiety).

Odmiany cynii, które wybierają polscy ogrodnicy to między innymi: Jowita – odmiana o ciemno-czerwonych kwiatach, Kirke – odmiana żółta, Dream – odmiana liliowa, Polar Bearl – odmiana o zielonkawo-białych kwiatach, Orys – odmiana pomarańczowa. Bardzo efektownie prezentuje się odmiana Eldorado (posiada łososiowo-różowe kwiaty), Red Man (odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach) czy Purple Prince – odmiana o fioletowych kwiatach.

Jak wygląda uprawa cynii?

Cynie nie należą do roślin szczególnie skomplikowanych w uprawie. Ogrodnik musi jednak pamiętać, że potrzebują one stanowiska słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru (silny wiatr mógłby połamać ich łodygi). Jeżeli chodzi o podłoże – musi być ono żyzne, wilgotne, próchnicze. Idealne pH waha się od 6.5 do 7.

O uprawie cynii możemy pomyśleć nawet wtedy, gdy nie mamy wiele czasu na ich pielęgnacje. Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku tych roślin sprowadzają się do regularnego podlewania (rośliny te nie tolerują suszy, dlatego trzeba je podlewać na każdym etapie rozwoju), usuwania zaschniętych kwiatostanów i okazjonalnego nawożenia (nawożenie nie jest konieczne jeśli podłoże, w którym posadziliśmy cynie jest zasobne w składniki odżywcze).

Cynie można uprawiać w donicach balkonowych. Warto posadzić te rośliny w glebie do kwiatów balkonowych i wzbogacać nawozem wieloskładnikowym.

Nasiona cynii można posadzić wprost do gruntu (optymalny czas do maj i czerwiec), ewentualnie do pojemników (sadzenie w pojemnikach można zacząć już na przełomie marca i kwietnia, natomiast kiedy zrobi się cieplej – przesadzamy rozwinięte już rośliny do gruntu).

Doświadczeni ogrodnicy są zdania, że cynie znakomicie prezentują się na rabatach w towarzystwie kwiatów o tej samej barwie. Innym pomysłem jest posadzenie ich w towarzystwie ozdobnych traw, lawendy, nagietka, dziurawca, szałwii, ogórecznika. Cynie wyglądają bardzo efektownie obok roślin posiadających dekoracyjne liście.