Wycinanie uszczelek – jak to robić prawidłowo?

Wycinanie uszczelek – jak to robić prawidłowo?

20 kwietnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Każda uszczelka, aby móc pełnić swoją funkcję, musi być dopasowana do konkretnego przedmiotu czy maszyny. To wymusza konieczność cięcia uszczelki własnoręcznie lub przygotowanie projektu, na podstawie którego producent wykona odpowiedni kształt tworzywa. Uszczelki płaskie wykonane na wymiar stosowane są przez podmioty w przemyśle urządzeń technicznych i mechanicznych oraz przemyśle instalacyjnym.

Wycinanie uszczelek na potrzebny wymiar

Prawidłowe wycinanie uszczelek musi się odbywać na podstawie rysunków. Podkładki wyprodukowane z plastycznego tworzywa PTFE pozwalają nadać uszczelce każdą formę, jaką sobie zażyczy klient.

Zazwyczaj uszczelki płaskie (najpopularniejsze w Polsce) i inne rodzaje powstają z płyt gumowych, występujących w wielu wariantach, co daje klientom ogromne możliwości pod kątem doboru kształtu i wielkości. Każda uszczelka, która zostaje wycinana na wymiar do danego kształtu podłoża lub przedmiotu może generować inne koszty.

Samodzielne wycinanie uszczelek – jak to zrobić?

Aby nie być uzależnionym od firm, wykonujących wycinanie uszczelek, lepiej zrobić to samemu. Dlatego, jeśli jest taka możliwości, trzeba podejść do tematu mądrze i strategicznie. Najlepiej od razu przygotować przedmiot, do którego ma być odrysowana uszczelka, kartkę techniczną o formacie A4, i miękki ołówek.

Niezbędna również będzie płyta uszczelkarska. W pierwszej kolejności należy położyć kartkę techniczną na przedmiot, który ma być odrysowany. Otrzymany szablon w wyniku obrysowania, trzeba nanieść na płytę uszczelkarską. Naniesiony kontur trzeba dokładnie wyciąć i przymierzyć do przedmiotu, który wymaga uszczelnienia. W ostatniej fazie prac wystarczy już tylko wykonać otwory na śruby i przymocować prosto uszczelkę.

Podsumowując, samodzielne wycinanie uszczelek jest bardzo proste, lecz trzeba pamiętać o kilku elementarnych zasadach. Liczy się przede wszystkim precyzja w przygotowaniu projektu w postaci konturów przedmiotu i poprawny dobór trwałych narzędzi (w tym dobrej jakości płyty uszczelkarskiej).