Krem nawilżający do twarzy i jego właściwości

Krem nawilżający do twarzy i jego właściwości

21 kwietnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Nawilżenie jest jednym z podstawowych czynników, które zbawiennie wpływają na naszą skórą. Jest to również najbardziej pożądana funkcja kosmetyku, jaka poszukiwana jest na rynku tego typu produktów. Odwodniona skóra twarzy staje się bardziej ściągnięta i matowa, a także szorstka i pozbawiona młodzieńczego blasku. Rynek kosmetyczny jest bogaty w szeroki wybór takich preparatów. Jak dobrze wybrać krem nawilżający do twarzy? Podpowiadamy.

Krem nawilżający do twarzy – jak wybrać?

Najlepszy krem nawilżający do twarzy to taki, który będzie zawierać w sobie trzy grupy substancji odpowiadających za utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia skóry. Można wyróżnić związki hydrofilowe, hydrofobowe oraz te, które na powierzchni cery tworzą tak zwaną warstwę okluzyjną. Każda z tych kategorii uzupełnia się nawzajem. Ułatwiają one bowiem wiązanie wody oraz zapobiegają jej utracie. Dobrze wspierana naturalna bariera hydrolipidowa zabezpiecza również skórę przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Krem nawilżający a składniki hydrofilowe

Pierwszą i najbardziej popularną grupą substancji, które obecne są w kremach nawilżających, są związki hydrofilowe. Ich podstawową funkcją jest wiązanie wody w organizmie, a konkretniej – w warstwach właściwych skóry twarzy. Najczęściej występującym tam elementem jest kwas hialuronowy. Występuje on naturalnie w ludzkim organizmie, jednak z upływem lat jego poziom naturalnie spada. Ma on za zadanie utrzymywać optymalny poziom nawilżenia, a także wspomagać tworzenie się włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry.

Kolejnym elementem będzie gliceryna, którą najczęściej można spotkać w kremach o działaniu nawilżającym. Jest dobrze tolerowana przez skórę, co ma bezpośrednie przełożenie na jej lepszą kondycję. Świetnie wchłania wodę, co poprawia jej nawodnienie, a także wspomaga przenikanie substancji aktywnych w głąb naskórka. Kremy pod oczy również wzbogacane są o ten składnik.

Współtworzenie struktury skóry, włosów czy paznokci należy z kolei do kolagenu. Jego zawartość w takich kosmetykach wspomaga utrzymywanie optymalnego poziomu nawilżenia i wiązania go na powierzchni skóry. Najczęściej stosowany jest kolagen w formie hydrolizowanej.

Krem nawilżający a składniki hydrofobowe

Tego typu elementy dają skórze efekt okluzji. Ich zadaniem jest zapobieganie utracie wilgoci i tworzenie warstwy ochronnej na jej powierzchni. Najczęściej występują tu ceramidy, które naturalnie wchodzą w skład spoiwa międzykomórkowego naskórka. Wspomagają także barierę hydrolipidową cery, dzięki czemu poziom wody jest odpowiedni. Wosk pszczeli doskonale odżywia cerę, a olej rycynowy zmiękcza ją i wspomaga funkcję ochronną. Dobrze sprawdzą się także punktowo na twarzy pod postacią produktów, takich jak kremy pod oczy czy preparaty do strefy T.