Urolog – jak wygląda wizyta u tego specjalisty?
7 października 2022Urolog to lekarz chorób układu płciowo-moczowego. Wykonuje również takie zabiegi jak wazektomia czy operacja stulejki. Czy należy się jakoś przygotować do takiej wizyty? Na czym ona właściwie polega?
Jak przebiega wizyta u urologa?
Każda wizyta u urologa musi być poprzedzona konsultacją z lekarzem rodzinnym. To on zleci wykonanie podstawowych badań, które ułatwią specjaliście proces stawiania diagnozy. Warto więc przed pierwszym spotkaniem z lekarzem urologiem przygotować aktualne wyniki badań krwi i moczu. Czasami warto zrobić także USG jamy brzusznej.
Podczas pierwszej wizyty urolog zada pytania, które wchodzą w skład wywiadu zdrowotnego. Kolejne kroki są uzależnione od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Lekarz może zlecić dalsze badania, a niektóre wykonać samodzielnie. Należy do nich np. badanie per rectum, które wykonuje się przez odbyt.
Niektóre schorzenia będą wymagały specjalistycznych zabiegów. Wykonuje się je w całej Polsce. Przykładem może być operacja stulejki w Krakowie lub Warszawie, a także mniejszych miastach.
Operacja stulejki i powrózka nasiennego – jakie zabiegi wykonuje urolog?
Do urologa można udać się, gdy ma się problemy z oddawaniem moczu i towarzyszą temu ostry ból w okolicach nerek lub pieczenie pęcherza. Lekarz ten zajmuje się leczeniem takich chorób jak zapalenie układu moczowego czy kamica nerkowa.
Do urologa udają się także mężczyźni, którzy zauważyli zmiany skórne w okolicach narządów płciowych lub mają problemy z erekcją i wytryskiem. Urolog wykonuje również takie zabiegi jak wazektomia, operacja stulejki lub powrózka nasiennego (usunięcie żylaków), a także nefrektomia (usunięcie nerki).
Warto mieć na uwadze, że chorobami lub mniejszymi problemami z męskim układem rozrodczym zajmuje się także androlog, który określany jest mianem ginekologa dla mężczyzn. Przy szukaniu odpowiedniego androloga w Krakowie lub jakimkolwiek innych mieście warto zwrócić uwagę na opinie innych pacjentów.