Elektronika morska – przegląd rozwiązań

Elektronika morska – przegląd rozwiązań

11 października 2022 0 przez redakcja serwisu

Elektroniczny sprzęt morski to m.in. systemy do nawigacji czy komunikacji. Jest on niezbędny na każdym jachcie czy statku, jednak musi być w pełni sprawny. O prawidłowe działanie tego typu urządzeń dba serwis radiokomunikacyjny. Co wchodzi w skład elektroniki morskiej i na jakie usługi można się zdecydować?

Elektronika morska – na jaki sprzęt warto postawić?

Sprzęty związane z elektroniką morską to obecnie obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu morskiego – większego promu, statku, a nawet jachtu. Za brak odpowiednich urządzeń radiokomunikacyjnych wyznaczane są kary finansowe. W jaki sprzęt należy się zaopatrzyć przed pierwszym rejsem?

Elektronika okrętowa to przede wszystkim systemu nawigacyjne. Zalicza się do nich echosondy, kompasy satelitarne czy chartplottery. Do monitorowania jakichkolwiek ostrzeżeń meteorologicznych i nawigacyjnych warto zaopatrzyć się także w odbiornik Navtex.

Na statku czy jachcie istotne są także systemy służące do komunikacji. W ich skład wchodzą urządzenia GMDSS oraz radiotelefony VHF. Dzięki nim można skontaktować się nie tylko z innymi żeglarzami, ale także z pracownikami portów morskich.

Warto pamiętać, że wyposażanie takiego jachtu łączy się z serwisem urządzeń radiokomunikacyjnych. Regularne wykonywanie przeglądu to nie tylko sposób na uniknięcie kary pieniężnej.

Dlaczego warto zadbać o serwis elektroniki morskiej?

Sprawny sprzęt elektroniki morskiej to współcześnie podstawa żeglugi morskiej. Poprawnie działające systemy łączności satelitarnej pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się po wodach, a dzięki urządzeniom radiokomunikacyjnym można bezzwłocznie skontaktować się w razie potrzeby.

Serwis urządzeń nawigacyjnych i komunikacyjnych to przegląd okresowy, co oznacza, że powinno się go wykonywać w regularnych odstępach czasu. Warto przy tym postawić na profesjonalną firmę, która korzysta z systemów AIS, EPIRB lub SSAS.

Przegląd sprzętów elektroniki morskiej to konieczna czynność, która w perspektywie czasu zapewnia bezpieczeństwo podczas żeglugi i uchroni przed karą pieniężną.