Trichoskopia – czyli badanie włosów

Trichoskopia – czyli badanie włosów

9 lipca 2020 0 przez redakcja serwisu

Powodów łysienia zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku jest wiele. Ciężko jest więc od razu stwierdzić, dlaczego nagle nasze włosy stały się słabe i zaczęły wypadać. Można stosować specjalistyczne wcierki, szampony, odżywki, olejki, leki… – kiedy jednak możliwości się już wyczerpały, a Wasze włosy nadal nie są w takiej kondycji jak byście chcieli, warto udać się do trychologa.

Trycholog – lekarz od włosów

Trycholog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami a także ze skórą głowy (przetłuszczanie się głowy, łojotok, łuszczyca, wypadanie włosów na różnym tle). Może nam on również pomóc w kwestii poprawy struktury i stanu włosów.

Nie wolno bagatelizować wypadania włosów, nie jest to tylko i wyłącznie kwestia estetyki, ale przede wszystkim może to być objaw wielu poważnych chorób. Warto więc udać się na badanie trichoskopowe do specjalisty by powstrzymać problem. Lekarz Piotr Turkowski z kliniki medycyny estetycznej w Warszawie to znany i ceniony lekarz, który przyjdzie z pomocą.

Z jakiego powodu mogą wypadać włosy?

Trichoskop (urządzenie, które bada strukturę włosa jak i skórę głowy) niemalże od razu „podpowie” w czym tkwi problem. Wypadanie włosów często może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), może być również wynikiem stresu, złej diety…

Czasami już jedna wizyta u trychologa i kompleksowe badania pozwolą stwierdzić jak leczyć wypadanie włosów w danym przypadku.

Na czym polega badanie trichoskopowe?

Trichoskopia to bardzo nowoczesna metoda, która pozwala na dogłębne badanie włosa, takie badanie musi oczywiście przeprowadzić specjalista.

Jak jednak wygląda takie badanie?

Badanie wykonuje się przy pomocy wideodermatoskopu. Przystawia się specjalną kamerę do skór głowy a na ekranie pojawi się aż 7-krotne powiększenie, dzięki czemu analiza skóry głowy jak i włosów może być bardzo dokładna. Badanie polega na sprawdzeniu trzech obszarów: części potylicznej, skroniowej i czołowej. Do zabiegu pacjent nie musi się wcześniej przygotowywać w żaden sposób, jednak jeśli jesteście po jakichkolwiek zabiegach fryzjerskich, należy odczekać minimum dwa tygodnie zanim udacie się do trychologa.

Czasami zaleca się również nie mycie głowy przed badaniem przynajmniej ze 2 do 3 dni – i w tym czasie nie używać żadnych olejków, lakierów czy innej „chemii” do włosów. Badanie jest oczywiście całkowicie bezbolesne i można je wykonać w każdym wieku nawet u kobiet w ciąży. Nie występują po nim również żadne powikłania.

Takie badanie jak trichoskopia to nie tylko kwestia sprawdzenia stanu jakości włosa i skóry głowy; przeprowadza się je również u osób u których na skórze głowy pojawiły się plamki, guzki czy rumienie.

Jeśli więc borykasz się z problemami skórnymi głowy, jeśli Twoje włosy się przerzedziły bądź nadmiernie wypadają (ponad 100 włosów na dzień), przetłuszczają się, a Ty wypróbowałeś już wszystkich możliwych metod, koniecznie umów się na badanie trichoskopowe by znaleźć źródło problemu i wreszcie skutecznie się go pozbyć.