Radio budowlane – czym się różni od zwykłego odbiornika?
15 lipca 2020Radio budowlane a zwyczajny sprzęt – jakie są różnice? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które widzą w sklepie budowlanym taki produkt na półce. Czy jest sens kupować odbiornik z metką znanego producenta narzędzi? Czy wyższa zwykle cena ma jakieś przesłanki? Jakie zalety może mieć odtwarzacz od Boscha, Makity lub Ryobi? Zapraszamy do lektury.
Radio budowlane – zaprojektowane z myślą o ciężkich warunkach
Radia budowlane stworzono z myślą o uprzyjemnieniu ciężkiej nieraz pracy przy stawianiu nowych budynków, remontach, majsterkowaniu w warsztacie albo wykonywaniu obowiązków w zakładzie pracy. W takich miejscach panują często trudne warunki: cięte materiały wpływają na zapylenie, w powietrzu unosi się wilgoć, a sprzęty narażone są na drgania, wstrząsy albo nawet upadki. Normalny odbiornik jest w stanie w takich warunkach pracować kilka miesięcy. A nie da się ukryć, że przy muzyce robota szybciej mija. Stąd producenci narzędzi wpadli na pomysł, by do swojej oferty dołączyć odtwarzacze o wzmocnionej obudowie.
Gdzie sprawdzi się radio budowlane:
- plac budowy,
- remontowane wnętrze,
- camping, letnisko,
- garaż,
- zakład pracy: stolarnia, montownia itp.
- każde inne miejsce, zwłaszcza takie o trudnych warunkach pracy.
Czym się charakteryzuje radio budowlane?
Radio budowlane ma przede wszystkim solidniejszą konstrukcją. Często posiada specjalną ramę wokół puszki, która chroni przed wstrząsami i upadkami. Wykonana ona jest najczęściej z aluminiowych rurek, pokrytych gumą. Dzięki temu, nawet jeśli radio spadnie z większej wysokości – klatka zamortyzuje wstrząs. jak to wygląda można obejrzeć tu: https://www.narzedzia.pl/radia-budowlane,c11198/.
Odtwarzacze budowlane są także odporne na wilgoć i zapylenie. Dzięki temu są w stanie pracować znacznie dłuższej. “Normalne” sprzęty mają sporo szczelinek, w które wniknąć może brud, przenikając pod obudowę. Radia budowlane są testowane w trudnych warunkach, w internecie można obejrzeć, jak projektanci znanych marek znęcają się nad sprzętem: posypują trocinami, zraszają wodą, pracują przy sprzęcie różnymi maszynami: szlifierkami, piłami, pistoletami do malowania.
Charakterystyczną cechą radia budowlanego jest także sposób zasilania. Spotkamy co prawda także radia budowlane zasilane elektrycznie, ale popularniejsze są modele z zasilaniem akumulatorowym. Trudno się temu dziwić, skoro radia te często są używane w miejscach, gdzie instalacja elektryczna zostanie dopiero położona. Bateria pozwala często na kilkanaście godzin nieprzerwanego działania. Niektórzy producenci proponują modele hybrydowe: możemy zarówno podłączyć je do kontaktu, jak i używać akumulatora.
Jakich producentów warto brać pod uwagę?
Na rynku znajdziesz radia od najbardziej znanych marek narzędziowych, takich jak DeWalt, Bosch, Makita, Ryobi, Graphite, AEG, Hikoki, Einhell i innych. Najtańsze odtwarzacze budowlane to wydatek rzędu około 300-400 złotych, za najdroższe trzeba wydać około 2000 złotych.
Poszczególne modele różnią się od siebie między innymi zakresem obsługiwanych fal radiowych, plików oraz możliwości podłączenia dodatkowych sprzętów.