Czego uczy nas podróżowanie?

Czego uczy nas podróżowanie?

19 czerwca 2020 0 przez redakcja serwisu

Podróżowanie to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu podczas urlopu, ale także pasja i styl życia. Powiedzenie mówi, że podróże kształcą i jest w tym sporo prawdy. Czego można się nauczyć podróżując?

Ludzie, kultura, zwyczaje

W nowych miejscach poznajemy nowych ludzi, którzy swoim podejściem do życia mogą się od nas diametralnie różnić. Europejski krąg kulturowy jest w miarę jednolity, ale wybierając się do dalekich krajów możemy przeżyć niemały szok. W naukach socjologicznych funkcjonuje nawet określenie „szok kulturowy”. Definiuje go pewnego rodzaju zaskoczenie, jakiego doznajemy w kontakcie z zupełnie inną kulturą i obyczajami. Tymczasem tego typu doznania są szalenie ważne w kontekście rozwoju osobistego, nauki tolerancji i szacunku do innych. Ponadto niektóre zwyczaje czy tradycje możemy wprowadzić do życia codziennego, przez co stanie się ono barwne i ciekawe. Poznając nowych ludzi budujemy naszą osobowość, przez co jesteśmy bardziej interesującymi ludźmi w kontaktach z innymi. Warto jednak nadmienić, że nasza polska kultura również jest niezwykle interesująca i nierzadko kultura innych regionów niż nasz może okazać się niewzykle pouczająca. O regionach, które warto zobaczyć przeczytasz na tej stronie.

Języki obce

Wyjeżdżając poza granice rodzimego kraju trzeba porozumiewać się w języku obcym. Polacy w tej kwestii spotykają się z większym utrudnieniem, niż na przykład Niemcy, bowiem o ile po niemiecku można się porozumieć w wielu krajach, o tyle po polsku jest to raczej niemożliwe. Nawet, jeżeli nie zamierzamy rozmawiać z miejscową ludnością na osobiste tematy, język obcy przyda się choćby w sklepie czy w nagłych przypadkach u lekarza. Językami, w których powszechnie można się porozumieć są angielski i niemiecki. Wyjeżdżając do obcego kraju dobrze jest jednak nauczyć się przynajmniej kilku podstawowych wyrażeń w języku tubylców. Nie wszyscy bowiem mówią w językach obcych, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Nauka języka obcego może nam się spodobać do tego stopnia, że będziemy chcieli kontynuować jego poznawanie po powrocie do kraju. Co więcej, jak zauważa autorka bloga https://www.kasiauminska.pl/ znajomość języków obcych jest pomocna w poszukiwaniu pracy, dlatego im więcej ich znamy, tym lepiej.

Nowe umiejętności

W dalekich krajach często dochodzi do sytuacji, w których musimy radzić sobie zupełnie sami. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż często nie znamy języka ani otoczenia, przez co nie wiemy, gdzie zgłosić się po pomoc. Chodzi tu o sytuacje takie jak potrzeba wizyty u lekarza, kradzież portfela czy dokumentów, konieczność poszukiwania miejsca noclegowego. Tego typu wypadki uczą bardzo ważnej umiejętności, jaką jest radzenie sobie w sytuacjach często ekstremalnych. Są one bardzo potrzebne, ponieważ hartują naszą osobowość, przez co na co dzień łatwiej radzimy sobie z problemami. Inną umiejętnością, jaką możemy zdobyć poprzez podróże jest umiejętność oszczędzania. Na daną podróż często mamy przeznaczony konkretny budżet, którego musimy się trzymać. Taka nauka jest istotna w szczególności dla osób młodych, które na co dzień pozostają na utrzymaniu rodziców i nie mają możliwości nauczenia się rozsądnego gospodarowania gotówką. Nawet, jeżeli początkowo nie zakładamy sztywnego budżetu podróżnego, warto takowy ustalić, gdyż obce kraje kuszą różnego typu drogimi, ale często niepotrzebnymi pamiątkami.