Ortoptysta – skuteczne leczenie bezinwazyjne

Ortoptysta – skuteczne leczenie bezinwazyjne

15 kwietnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Ortoptysta tak jak i okulista może pomóc w przypadku problemów ze wzrokiem. Oferowane przez niego zabiegi są bezinwazyjne, przez co bardzo bezpieczne. Ortoptyści pracują z pacjentami w każdym wieku, w tym również z małymi dziećmi. Co warto wiedzieć o pracy tych specjalistów? Jak zostać ortoptystą?

Czym zajmuje się ortoptysta?

Ortoptyści zajmują się leczeniem wielu problemów ze wzrokiem. Wykorzystują do tego celu bezinwazyjne metody. Są przygotowani między innymi do leczenia niedowidzenia, leczenia nieprawidłowej akomodacji i konwergencji, leczenia zeza. Terapia ortoptyczna okazuje się skuteczna w zaburzeniach percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej, anomalnej korespondencji siatkówkowej, nieprawidłowej fiksacji i lokalizacji wzrokowej, kłopotach w czytaniu i pisaniu będących wynikiem nieprawidłowego widzenia.

Osoba, która ukończyła ortoptystykę posiada uprawnienia do wykonywania badań ostrości widzenia i wady refrakcji, badania fiksacji i korespondencji siatkówkowej, badania ruchomości gałek ocznych. W gabinecie ortoptycznym wykonany także badanie kąta zeza i poszczególnych stopni widzenia obuocznego, badanie równowagi sensorycznej oczu. Specjalista ten pomoże nam dobrać pryzmaty, soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne.

Kształcenie ortoptystów

Mało kto zdaje sobie sprawę, że ortoptyści są w naszym kraju kształceni już od ponad 40 lat. Żeby zdobyć zawód ortoptysty należy ukończyć 2-letnie studium zawodowe (publiczne lub prywatne) na kierunku ortoptystyka. Program nauczania studium jest zaprojektowany w taki sposób, żeby jego absolwent potrafił korzystać z wiedzy oferowanej przez nauki medyczne i humanistyczne, objaśnić przyczyny powstawania zeza i niedowidzenia, znać przyczyny, objawy i leczenie chorób narządu wzroku, wykonywać badania ortoptyczne i niezbędne w pracy ortoptysty badania okulistyczne.

Ważnym elementem nauki jest stosowanie ćwiczeń ortoptycznych w zaburzeniach funkcji widzenia obuocznego i niedowidzeniu. Absolwent ortoptystyki jest w stanie dostosować i modyfikować ćwiczenia w zależności od możliwości i stanu zdrowia pacjenta.

1600 godzin nauki w studium i praktyki zawodowe to dopiero początek. Każdy absolwent ortoptystki jest zobowiązany do poszerzania swoich kompetencji zawodowych (między innymi poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach doszkalających).

Czy leczenie u ortoptysty jest skuteczne?

To czy leczenie ortoptyczne będzie skuteczne zależy od charakteru problemu, a także wieku pacjenta. W wielu wypadkach bezinwazyjna terapia przy pomocy ćwiczeń przynosi najlepsze efekty u pacjentów najmłodszych.

Celem terapii ortoptycznej jest zmniejszenie kąta zeza (ćwiczenia pozwalają na kontrolowanie ustawienia oczu), poprawa widzenia (umiejętnie dobrane ćwiczenia poprawiają ostrość wzroku), usprawnienie percepcji wzrokowej, redukcja zaburzeń akomodacji i konwergencji, rozwijanie świadomości przestrzennej, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Efekty pracy ortoptysty nie są widoczne natychmiast. Żeby uzyskać poprawę niezbędne jest regularne wykonywanie ćwiczeń (tylko wówczas zdolności wzrokowe staną się automatyczne).  Ważne jest również stopniowanie ich trudności.

W przypadku małych dzieci wszystkie ćwiczenia muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą ortoptysty (jest to gwarancją ich skuteczności i bezpieczeństwa).

Każdy ortoptysta jest zobowiązany do współpracy z innymi specjalistami – między innymi lekarzem okulistą. W jego pracy niezwykle istotne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta.

GABINET ORTOPTYCZNY, ORTOPTYSTA WARSZAWA

  1. Jana Pawła II 80/130, 00-175 Warszawa