Wskazania do stosowania naltreksonu

Wskazania do stosowania naltreksonu

26 lipca 2023 0 przez redakcja serwisu

Naltrekson to lek, który od lat wykorzystuje się w terapii uzależnień. Jako klinika specjalizująca się w tej dziedzinie, chcemy przybliżyć Państwu wskazania do jego stosowania, a także przedstawić możliwości i korzyści płynące z terapii z użyciem tego preparatu.

Leczenie uzależnienia od opioidów

Naltrekson to lek, który blokuje działanie opioidów, takich jak morfina czy heroina, oraz alkoholu. Dzięki temu ogranicza on występowanie euforii u osoby uzależnionej, przyczyniając się do redukcji chęci zażywania tych substancji i umożliwiając skuteczną walkę z uzależnieniem. Leczenie naltreksonem jest szczególnie polecane osobom uzależnionym od opioidów, takich jak heroina czy substancje syntetyczne powodujące podobne objawy. Lek ten pomaga zmniejszyć nie tylko uczucie euforii wywołane przez te środki, ale także ogranicza ich negatywne działanie na organizm. W efekcie pacjenci są bardziej skłonni do podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii i są w stanie przetrwać proces detoksykacji bez powrotu do używania narkotyków.

Uzależnienie od alkoholu

Naltrekson może być również stosowany w terapii osób uzależnionych od alkoholu, zwłaszcza tych, którzy mają trudności z utrzymaniem abstynencji. Działanie leku polega na zmniejszeniu pragnienia alkoholu i tym samym, na opanowaniu impulsu do picia. Dzięki temu osoby uzależnione są bardziej zdeterminowane w dążeniu do trzeźwości i mają większą szansę na odzyskanie kontroli nad swoim życiem.

Terapia farmakologiczna jako element kompleksowego leczenia uzależnień

Warto podkreślić, że naltrekson, stosowany w leczeniu uzależnień, powinien być łączony z innymi metodami terapeutycznymi. Obejmują one indywidualne sesje psychoterapeutyczne, grupy wsparcia czy terapie rodzinne. Dzięki podejściu wielowymiarowemu, pacjenci mogą nie tylko uwolnić się od wpływu uzależniających substancji, ale także zmierzyć się z emocjonalnymi przyczynami swego uzależnienia oraz nawiązać zdrowe relacje interpersonalne. W Klinice Trzeźwego Człowieka Sono Med można znaleźć pomoc w leczeniu uzależnień

Bezpieczeństwo stosowania naltreksonu

Naltrekson, jako lek o udowodnionej skuteczności, jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez pacjentów. Niektóre osoby mogą jednak doświadczyć objawów niepożądanych, takich jak nudności, ból głowy czy bezsenność. Mimo to ryzyko wystąpienia powikłań jest małe w porównaniu z korzyściami płynącymi z terapii.