Polacy żyją ekologicznie, jeśli ich na to stać

Polacy żyją ekologicznie, jeśli ich na to stać

30 marca 2019 0 przez redakcja

Trzy czwarte z nas (74%) uważa, że żyje ekologicznie – wynika z badania Gumtree Polska na temat ekologicznych zwyczajów Polaków. Rozumiemy, że nasze codzienne działania mają realny wpływ na środowisko, jednak nasze działania w tym zakresie sprowadzają się do tych najbardziej podstawowych, przede wszystkim o podłożu ekonomicznym.

Z zebranych danych wynika, że poszerzenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, zrozumienie nieoczywistych zależności pomiędzy wyborami konsumenckimi i ich znaczeniem dla naszej planety oraz wprowadzanie w życie odpowiednich nawyków, to kluczowe wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się Polacy.

Finanse kluczową przeszkodą w ekologicznej postawie

Mimo że Polacy postrzegają siebie jako proekologicznych, to jednocześnie aż 87% respondentów deklaruje, że chciałaby żyć jeszcze bardziej w zgodzie z naturą. Co stoi na przeszkodzie? Największą z barier (dla 61% badanych) jest ograniczona zasobność ich portfela i zbyt wysokie ceny produktów eko. Co trzeci Polak (33%) twierdzi, że nie zmienia swoich nawyków z powodu braku czasu na wprowadzenie nowych przyzwyczajeń i rozwiązań, a 27% przyznaje, że nieekologiczny sposób prowadzenia gospodarstwa domowego spowodowany jest trudnością w przekonaniu innych domowników do zmian postawy.

Wiedza na temat ochrony środowiska – tylko podstawowa

Skąd bierze się przekonanie Polaków o ich sposobie życia zgodnym z naturą? Jak pokazuje badanie, może to wynikać z ograniczonej wiedzy na temat ekologii. Gumtree Polska sprawdziło wśród badanych znajomość pojęcia „zrównoważone rolnictwo”, świadomość szkodliwości oleju palmowego czy też wpływu na środowisko wprowadzenia samochodów z napędem hybrydowym.

Tylko połowa ankietowanych (53%) deklaruje, że wie na czym polega zrównoważone rolnictwo. Najwięcej, bo aż 60% respondentów, deklarujących znajomość tego terminu, to osoby między 50 a 65 rokiem życia, częściej mieszkający na wsi (56%) oraz – co ciekawe – w miastach o populacji 200-500 tys. mieszkańców (56%).

Zrównoważona produkcja oleju palmowego to temat, który od dawna jest na ustach wielu ekologów. Wśród Polaków wciąż niska jest świadomość, że używanie tego półproduktu jest niezwykle szkodliwe dla środowiska, ponieważ przyczynia się do wycinki lasów deszczowych, a w konsekwencji do zagłady wielu gatunków zwierząt – aż 49% badanych nie posiada takiej wiedzy.

Czy Polacy twierdzą, że zmiana auta na samochód z napędem hybrydowym to działanie ekologiczne? Uważa tak tylko nieco ponad połowa ankietowanych (52%). 40% respondentów argumentuje to mniejszą emisją spalin do atmosfery. Są jednak również osoby będące zdania, że nie jest to z korzyścią dla atmosfery, ponieważ produkując energię elektryczną z węgla, również zanieczyszczamy powietrze.

Polacy poszukują wiedzy na temat ekologii w różnych miejscach. Wyniki badania pokazują, że najczęściej źródłem wiedzy są fora internetowe (52%) oraz znajomi (45%) i rodzina (42%). Średnio co trzecia osoba sięga po książki o tej tematyce, a jedynie co dwudziesta – po prasę.

Od postawy do działania

Badanie Gumtree Polska pokazuje również, w jakim stopniu postawy Polaków przekładają się na ich proekologiczne działania i zachowania konsumenckie. Pytani o zasady, jakie wynieśli z domu, badani najczęściej wskazują na niemarnowanie jedzenia (79%), oszczędzanie wody i papieru (72%) oraz segregowanie śmieci (58%). Znajomość tej ostatniej zasady deklaruje aż 93% uczestników badania. Jakie kroki należy podjąć, by żyć bardziej ekologicznie? Ankietowani najczęściej wskazują na najbardziej podstawowe spośród działań, jak segregacja śmieci (72%), oszczędzanie wody i prądu (69%) oraz częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej i roweru (51%). Te statystyki pokazują, że dla Polaków bycie eko to wciąż bardzo wąskie pojęcie.

Używane nie znaczy gorsze

– Zarówno wyniki naszego badania, jak i aktywność użytkowników Gumtree dowodzą, że kupowanie przedmiotów z drugiej ręki cieszy się dużą popularnością. Blisko trzy czwarte Polaków, bo aż 72% przyznaje, że nabywa używane rzeczy. Niezależnie od tego, jaka jest motywacja kupujących, należy docenić, że tak dużo z nas gotowych jest kupić rzeczy z drugiej ręki zamiast nowych, czy też przekazać dalej niepotrzebne przedmioty czy ubrania – mówi Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Przedłużanie czasu korzystania z różnego rodzaju przedmiotów to jedno z wielu proekologicznych działań, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Kobiety najczęściej sięgają po ubrania (73%), natomiast mężczyźni po książki (57%). Panowie chętniej kupują również sprzęt AGD i RTV (46% do 34%). Ich główną motywacją nie jest jednak chęć dbania o środowisko, lecz względy finansowe – wskazuje na nie 76% badanych – oraz możliwość trafienia na unikatowe przedmioty (dla 53% badanych). Troska o przyrodę pojawia się w odpowiedziach dopiero na trzecim miejscu (41%). Ankietowani byliby skłonni zakupić z drugiej ręki gry planszowe i puzzle (38%), sprzęt sportowy (37%) oraz meble (28%).


Badanie Gumtree.pl zostało zrealizowane przez SW Research w dniach 19-22.02.2019 metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1036 Polaków w wieku 18-65 lat.