Notowania walut a zarobki za granicą

Notowania walut a zarobki za granicą

7 stycznia 2020 0 przez redakcja

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej emigracje zarobkowe stały się bardzo popularne. Aktualnie niemal ⅕ dorosłych Polaków bierze pod uwagę podjęcie pracy na obczyźnie, co dotyczy tak samo specjalistów, jak i osób zainteresowanych objęciem stanowisk niewymagających kwalifikacji.

Osoby rozważające podjęcie pracy za granicą jako główny powód swych planów wskazują wyższe płace i lepsze warunki zatrudnienia. Najchętniej wybieranymi kierunkami emigracji zarobkowych są Niemcy, Holandia i, co ciekawe, nadal Wielka Brytania. Bez względu na wybrany kraj, każdy wyjazd będzie wiązał się z wymianą waluty, bo jest to operacja niezbędna, by rozpocząć życie na obczyźnie. W perspektywie dłuższego pobytu i otrzymywania atrakcyjnego wynagrodzenia często pojawia się również potrzeba przesyłania pieniędzy do Polski – do bliskich lub po prostu z myślą o spożytkowaniu ich we własnym kraju. Notowania walut oraz koszty transakcji i wysyłania przelewów międzynarodowych mogą niestety zredukować nasz budżet przeznaczony „na start” albo siłę nabywczą tego, co zarobimy. Czy da się skutecznie temu zapobiec?

Kursy walut na żywo – ważny punkt odniesienia

Na przewalutowanie pieniędzy warto wybrać odpowiedni moment. Nie chodzi tu naturalnie o godzinę, dzień czy porę roku, a chwilę, kiedy kursy walut sprzyjają danej transakcji. Trudno jest oczywiście weryfikować notowania walut, odwiedzając stacjonarne kantory kilka razy w tygodniu. Na szczęście kursy walut na żywo publikuje dziś wiele portali internetowych oraz e-kantorów. Na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/ wartości te są odświeżane co kilka sekund, a tabela ukazuje zarówno średni kurs danej waluty, jak i kurs kupna oraz sprzedaży na platformie, czyli to, co najbardziej interesuje klienta. Walutomat.pl działa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a co za tym idzie serwis dostępny jest dla klienta zawsze, niezależnie od tego, kiedy pojawi się potrzeba wymiany waluty.

Dlaczego nie bank lub tradycyjny kantor?

Często zdarza się, że gdy zarabiamy w euro, funtach czy we frankach i cieszymy się wyższym wynagrodzeniem niż w ojczyźnie, pieniądze chcemy wykorzystać w Polsce, np. spłacając zobowiązania, lub przekazać ich część bliskim. Mimo że to dość popularne podejście, sama operacja wydaje się często problematyczna z powodu kosztów związanych z wymianą pieniędzy i przelewami międzynarodowymi. Banki, traktując przewalutowania jako dodatkową usługę, narzucają wysoki spread, a znalezienie za granicą stacjonarnego kantoru z dobrą ofertą wymiany na złote jest zazwyczaj na tyle czasochłonne, że robi się niemal nieopłacalne.

Najlepsze kursy walut w kantorach internetowych

Warto więc przyjrzeć się trzeciemu rozwiązaniu – kantorom internetowym. Łączą one wygodę transakcji z wysokim poziomem bezpieczeństwa, a, co najważniejsze, kursy walut w kantorach online są zazwyczaj bardzo zbliżone do cen rynkowych. Walutomat, który działa jak giełda walut, a nie klasyczny kantor internetowy, umożliwia nawet wymianę bez spreadu. Na czym to polega? Walutomat to platforma społecznościowa, a więc wymiana zachodzi pomiędzy użytkownikami serwisu, którzy mogą zadeklarować dowolny kurs własny i w konsekwencji zapłacić za walutę mniej lub korzystniej ją sprzedać. Dzięki usłudze e-kantorów oszczędzamy także na samym etapie realizowania przelewów, co na pewno ucieszy każdego, kto regularnie przelewa do Polski mniejsze lub większe kwoty.