Krzesła biurowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Krzesła biurowe – czym się kierować przy ich wyborze?

24 marca 2022 0 przez redakcja serwisu

Pracując za biurkiem utrzymywanie właściwej postawy ciała nie jest takie łatwe. W przypadku złego doboru siedziska można narazić się na ból stawów, mięśni i zdecydowanie gorsze samopoczucie. W tym celu warto jest zainwestować w specjalne krzesła biurowe. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Dlaczego warto wybrać dobre krzesło biurowe?

Wybór krzesła biurowego to ważna decyzja. W dużej mierze od niego zależy wygoda, jak i zdrowie jego użytkownika. Dobrej jakości siedziska są ergonomiczne. Przekłada się to bezpośrednio na komfort pracy zwłaszcza w przypadku, gdy pracownik spędza przy biurku co najmniej 6 godzin.

Wygodne oraz miękkie krzesła wyposażone są w wyprofilowany zagłówek i stabilne oparcie z możliwością regulacji. Odpowiednio dobrany fotel uchroni także przed niebezpiecznymi schorzeniami kręgosłupa, takimi jak lordoza czy kifoza. Zwiększy także efektywność i wydajność w pracy. Fotel obrotowy może także ułatwić komfortowe siadanie.

Właściwa postawa podczas pracy przy biurku

Długa praca za biurkiem może obciążać kręgosłup nawet o 140% bardziej niż pozycja stojąca. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na redukcję negatywnych konsekwencji postawy siedzącej. Odpowiednia pozycja do pracy przy biurku zależy od ustawienia siedziska. Na początku warto jest zająć się jego wysokością, które powinno umożliwić ułożenie stóp płasko na powierzchni. Kolana należy ustawić pod kątem 90 stopni. Dobre krzesła biurowe posiadają również podparcie ud na całej ich długości.

Następną istotną kwestią jest pozycja oparcia. Cały odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien być na nim wygodnie ułożony. Największą popularnością cieszą się fotele wyprofilowane zgodnie z ich naturalną krzywizną. Pozwala on swobodnie dopasować całą długość pleców, a także wspiera punkty najbardziej narażone na obciążenia.

W jakim materiale wybrać krzesło biurowe?

Najbardziej popularne warianty pokryte są skórą lub specjalną tkaniną. Pierwszy materiał wyróżnia się trwałością i odpornością na zmienne temperatury. Skóra jest również zalecana dla alergików.

Drugi wariant jest dostępny w korzystniejszych cenach. Wyselekcjonowane materiały są miękkie i przyjemne w dotyku. O wiele lepiej przepuszczają również przepływ powietrza.