Czy jonizacja powietrza jest bezpieczna?

Czy jonizacja powietrza jest bezpieczna?

21 marca 2022 0 przez redakcja serwisu

Stojąc przed wyborem najlepszego oczyszczacza powietrza do domu, pewnie choć przez chwilę zastanowimy się nad jonizacją. Obecnie bardzo wiele modeli posiada właśnie funkcję jonizacji. Pojawia się wówczas pytanie: czy oczyszczacz powietrza z jonizatorem jest tak samo bezpieczny jak bez tej funkcji i czy jest nam ona w ogóle potrzebna? W poniższym artykule nieco rozwiejemy wątpliwości z tym związane.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem, ale czy to bezpieczne?

Producenci przedstawiają wiele zalet oczyszczaczy powietrza z jonizatorem, dowodząc o ich skuteczności w neutralizowaniu wirusów, bakterii, pleśni grzybów, a także alergenów. Jednak nasuwa się pewna wątpliwość, czy oczyszczacze powietrza z jonizatorem , jak np. VESTFROST VP-A1Z40WH oczyszczacz, są urządzeniami w pełni bezpiecznymi. Skąd biorą się te wątpliwości?

Jak działa jonizator?

Zacznijmy od początku, czyli tego jak działa jonizator, także ten we wnętrzu oczyszczacza powietrza z jonizatorem. W powietrzu znajdują się zarówno jony dodatnie, jak również jony ujemne. Te o ładunku dodatnim niekorzystnie wpływają na organizm ludzi, na szczęście unoszące się w powietrzu jony ujemne mają korzystny wpływ. To właśnie w procesie jonizacji powietrza jony dodatnie zmieniają swój ładunek na ujemny, co jest oczywiście jak najbardziej korzystne, jednak w tym samym procesie, w jego wyniku wydziela się ozon, a jak wiadomo może on być szkodliwy dla człowieka. Z tego powodu właśnie wynikają najczęstsze wątpliwości co do oczyszczaczy powietrza z jonizatorem.

Czy nasze obawy są słuszne?

Popularność oczyszczaczy z jonizatorem takich jak VESTFROST VP-A1Z40WH oczyszczacz, czy większość modeli od Sharp, może zastanawiać, czy jest to możliwe, aby zachodząca w tych urządzeniach jonizacja była niekorzystna? Otóż możemy spać spokojnie, ponieważ ilość wydzielanego ozonu podczas procesu jonizacji w nowoczesnych urządzeniach, jest na tyle znikoma, że w żaden sposób nie zagraża zdrowiu naszym i naszych bliskich.

Jaki oczyszczacz powietrza z jonizatorem wybrać aby był bezpieczny?

Jeśli nadal mamy obawy najlepiej będzie wybrać oczyszczacz powietrza z jonizatorem, sprawdzonej marki, o którego bezpieczeństwo nie będziemy musieli się martwić. Na rynku niedawno pojawiły się oczyszczacze powietrza duńskiego producenta Vestfrost. Producent zaproponował trzy modele oczyszczaczy różniących się wydajnością i powierzchnią oczyszczania. Średni z braci od Vestfrost Vestfrost VP-A1Z40WH oczyszczacz nadaje się do powierzchni nieprzekraczającej 48 m2. To dobry przykład oczyszczacza z jonizatorem,który jest nie tylko skuteczny ale również bezpieczny. Oprócz jonizatora we wnętrzu Vestfrost VP-A1Z40WH, znajduje się także filtr wstępny, węglowy, HEPA oraz lampa UV-C LED, dzięki czemu skuteczność eliminacji zanieczyszczeń jest bardzo dobra. Oczyszczaczami powietrza Vestfrost można sterować przy pomocy specjalnej aplikacji mobilnej Tuya. Ponadto to ciche urządzenia, które sprawdzą się zarówno w salonie, jak i sypialni, czy pokoju dziecięcym, blokada rodzicielska będzie stanowić zabezpieczenie przed ciekawskimi najmłodszymi domownikami.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem tak czy nie?

Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa jonizacji, możesz śmiało zdecydować się na oczyszczacz z funkcją jonizacji, ponieważ wytwarzany w jej procesie ozon jest znikomy na tyle, że po prostu nieszkodliwy, aby jednak mieć pewność, najlepiej postawić na sprawdzone marki i modele, jak np. Vestfrost VP-A1Z40WH oczyszczacz z jonizatorem i lampą UV.

Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl