Kredyt gotówkowy – na jaki cel?

Kredyt gotówkowy – na jaki cel?

15 września 2022 0 przez redakcja serwisu

Niekiedy dodatkowe wydatki pojawiają się nagle i potrzebne są środki, które zaspokoją zaistniałe braki finansowe. W takim przypadku kredyt gotówkowy to świetne rozwiązanie, ale czy jest ono bez wad? Aby takim było, wystarczy spełnić kilka warunków, które są niezbędne do zwarcia umowy kredytowej.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to rodzaj zobowiązania udzielanego przez bank, które jest wypłacane w gotówce. Środki mogą trafić do kredytobiorcy w formie przelewu bankowego lub w postaci fizycznego pieniądza i mogą zostać wydane na dobrowolnie wydany cel, pod warunkiem że nie jest on związany z prowadzoną przez kredytobiorcę działalnością.

Kredyt gotówkowy to jedna z form kredytu konsumpcyjnego, który może przyjmować także inne formy, np. kredytu ratalnego, lombardowego, konsolidacyjnego, samochodowego lub studenckiego. Ważne jest jednak przy tym to, aby kredytobiorca miał odpowiednią zdolność kredytową.

Zasady przyznania kredytu

Przyznanie kredytu gotówkowego zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wiek. Kredytobiorca, aby ubiegać się o kredyt, musi być pełnoletni oraz mieć stałe źródło dochodu. Dodatkowo ważne jest posiadanie obywatelstwa polskiego lub karty pobytu stałego. Bank podejmie decyzję o pożyczce na podstawie wyliczonej zdolności kredytowej, a więc tego, czy klient jest w stanie spłacić pożądany kredyt. Aby sprawdzić ewentualne zadłużenia i zobowiązania kredytobiorcy, bank będzie posiłkował się raportem BIK.

Na podstawie danych dotyczących kwoty do przyznania w ramach pożyczki (nie może przekroczyć 255 550 zł), oprocentowania oraz okresu spłaty bank wykonuje symulację rat kredytu. Dzięki temu da się określić, czy nie są one za wysokie i czy można manewrować zmiennymi, jak np. czas spłaty, aby dopasować je do klienta.

Bank przed przyznaniem kredytu przeprowadza analizę ilościową i jakościową klienta. Pod uwagę brane są informacje dotyczące wieku czy obywatelstwa kredytobiorcy, a także stan cywilny, miejsce i sposób zatrudnienia, wykształcenie, liczba osób na utrzymaniu, stan mieszkaniowy, staż pracy, obejmowane stanowisko itp.

Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jako jedyny instrument finansowy tego typu nie musi mieć wcześniej wyznaczonego celu. Klient ma pełną dowolność co do wykorzystania pożyczonych pieniędzy. Mogą zostać one wykorzystane na remont, wakacje czy inne zakupy, a kredytobiorca nie ma obowiązku informować, co się z nimi stało. Ogólnym warunkiem wydawania kapitału z kredytu gotówkowego jest dowolny cel niezwiązany z prowadzoną przez kredytobiorcę działalnością gospodarczą.

Dostępność produktu bankowego na rynku jest bardzo duża, a kredyt gotówkowy można dostać w praktycznie każdym banku, jednak na różnych zasadach. Dzięki temu klienci mogą znaleźć ofertę pożyczki, która będzie maksymalnie odpowiadać ich potrzebom. Zależnie od tego, na czym kredytobiorcy zależy bardziej – niskim oprocentowaniu, wysokiej kwocie kredytowej czy szybkim czasie spłaty – może skierować się do banku, w którym warunki umowy są najbliższe jego oczekiwaniom.

Kiedy najlepiej brać kredyt?

Kredyt jest instrumentem finansowym, na który bardzo duży wpływ ma czas, w jakim jest brany, a także okres jego spłacania. Najlepszym momentem na wzięcie kredytu jest osiągnięcie względnej stabilności gospodarczej, gdy ceny nie rosną ani nie maleją, a rynek nie doświadcza nadmiernych fluktuacji. Oczywiście, trudno założyć, jak długo taki czas będzie trwać. Nigdy nie wiadomo kiedy i na jak długo wybuchnie np. pandemia lub rozpocznie wojna.

Stabilna sytuacja gospodarcza ogranicza jednak ryzyko wzrostu stóp procentowych czy utraty dochodu przez kredytobiorcę. Trzeba jednak pamiętać, że wzięcie kredytu zawsze wiąże się z ryzykiem, ponieważ przyjmowane są założenia na temat przyszłości, której nie da się przewidzieć.

Kredyt gotówkowy świetnie rozwiąże problem z większym zapotrzebowaniem na pieniądze w danej chwili, szczególnie jeśli potem klient może go bezproblemowo spłacić z już posiadanych w budżecie nadwyżek.