Kiedy wymienić ruszt kominkowy?

Kiedy wymienić ruszt kominkowy?

21 lutego 2022 0 przez redakcja serwisu

Kominek wyposażony w ruszt pozwala na łatwe spalanie drewna oraz odprowadzanie popiołu. Z czasem jednak ruszt może przestać spełniać swoją funkcję ze względu na uszkodzenie. Kiedy trzeba będzie go wymienić? Gdzie kupić ruszt kominkowy?

Kiedy wymienić ruszt kominkowy?

Element jak ruszt kominkowy – https://keffner.pl/pl/p/Ruszt-kominkowy-kuty-NORSI/69 wykonany jest najczęściej z ciężkiego i wytrzymałego żeliwa, które charakteryzuje się wysoką odpornością na znaczne temperatury oraz ich zmiany.

Najczęściej ruszty kominkowe wykonane są w formie kratownicy albo sita z otworami. W kominkach wykorzystywane są również ruszty z prętów.

Wymiana rusztu kominkowego jest konieczna wtedy, gdy dochodzi do jego uszkodzenia mechanicznego. Najczęściej problemem jest pęknięcie rusztu, które następuje na skutek znacznych różnic temperaturowych czy też uszkodzenia mechanicznego, które powoduje osłabienie jego struktury.

Pęknięty ruszt kominkowy może uniemożliwić korzystanie z kominka, dlatego w takiej sytuacji konieczne będzie wymienienie go na nowy.

Jak dobrać ruszt kominkowy?

Odpowiedni ruszt kominkowy musi być dopasowany specjalnie do kominka, w którym ma być on zastosowany.

Dobierając ruszt, trzeba zatem wziąć pod uwagę jego konstrukcję, w tym wymiary, grubość oraz budowę. Trzeba zatem wyjąć ruszt z kominka, gdy będzie on już chłodny, a następnie dokonać jego pomiarów.

Dobierając ruszt kominkowy, trzeba również uwzględnić materiał, z którego jest on wykonany. Najczęściej jest to ruszt żeliwny, ponieważ najczęściej stosuje się tego typu materiał. Można również wybrać ruszt stalowy – tego typu ruszty także montowane są w wybranych rodzajach kominków.

Ruszty kominkowe – gotowe i na wymiar

W sprzedaży można znaleźć ruszty kominkowe gotowe, ale również można zamówić ruszt kominkowy na wymiar w sytuacji, gdy wśród gotowych rusztów nie można znaleźć tego w odpowiednich wymiarach.

Gotowe ruszty są dostępne w szerokim wyborze, dlatego warto sprawdzić, czy można dobrać je do swojego kominka. Z ofertami można zapoznać się już teraz w internecie. Znajdujące się na stronach producentów i w sklepach rysunki techniczne oraz informacje o wymiarach rusztów pomogą w doborze odpowiedniego modelu.

Aby zamówić ruszt kominkowy na wymiar, konieczne będzie dostarczenie do producenta informacji dotyczących wymiarów komponentu.

Gdzie kupić ruszt do kominka?

Aktualnie ruszt kominkowy można zakupić bez problemów w sklepach działających online, także bezpośrednio u producentów tego typu elementów. Ruszt jest wtedy dostarczany bezpośrednio do klienta za pomocą firmy kurierskiej lub do paczkomatu.

Koszt zakupu rusztu zależny jest przede wszystkim od jego wielkości i od materiału, z którego jest on wykonany. Najczęściej trzeba będzie liczyć się z wydatkiem około 100-300 złotych.