Jakie są rodzaje spedycji?

Jakie są rodzaje spedycji?

17 października 2022 0 przez redakcja serwisu

Spedycja jest naprawdę szerokim odłamem branży logistycznej. Nic więc dziwnego, że możemy z niej wyodrębnić naprawdę wiele rodzajów. Jak jednak dokładnie dzielimy spedycję?

Spedycja – czym ona tak właściwie jest?

Logistyka jest o wiele szerszym działem niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim można to stwierdzić patrząc na szereg odłamów tej branży – każdy z nich odpowiada bardziej szczegółowo za konkretne zadania, co oczywiście pozwala na znaczne usystematyzowanie wszelkich działań. Jedną z najważniejszych grup logistyki bez cienia wątpliwości jest spedycja w Nowym Targu. Czym jednak ona dokładniej jest i co może nam powiedzieć definicja? Ogólnie rzecz biorąc, spedycja to wszelkie działania, które zajmują się organizowaniem i planowaniem transportu od strony prawnej. Oznacza to kontaktowanie się z firmami transportowymi, pilnowanie, aby wszystkie procesy odbywały się zgodnie z prawem, a także by załadunek, przewóz i rozładunek były możliwie jak najlepiej przeprowadzone, oczywiście zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz literą prawa.

Najważniejsze rodzaje i odmiany spedycji

Jeżeli chodzi o spedycję, jesteśmy w stanie wskazać wiele różnych odmian w zależności od wszelkich aspektów. Możemy wspomnieć o trzech grupach. Pierwszą jest oczywiście wielkość obszaru działania i w tym miejscu możemy powiedzieć o jednej kwestii – albo chodzi nam o transport krajowy, albo o transport międzynarodowy w Nowym Sączu. Następnym typem podziału spedycji jest gałąź, która będzie do transportu wykorzystana. Najczęściej mowa jest tutaj o spedycji, drogowej, kolejowej, morskiej bądź lotniczej. Na sam koniec nie można nie wspomnieć o rodzaju ładunku. W tym miejscu spedycję dzielimy na całopojazdową, drobnicową, masową bądź specjalistyczną. W zależności od rodzaju i typu spedycji należy dostosować wszelkie kwestie w taki sposób, by przewóz odbywał się bezpiecznie i zgodnie z ustalonym prawem – w Polsce bądź w innych państwach, jeżeli chodzi nam o transport międzynarodowy.