Jak wybrać wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami?

Jak wybrać wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami?

22 marca 2023 0 przez redakcja serwisu

W dzisiejszych czasach możliwe jest korzystanie z różnego rodzaju atrakcji również przez osoby z niepełnosprawnościami. Wybór miejsc jest bardzo szeroki. O czym pamiętać planując wycieczkę i z jakich atrakcji warto skorzystać? 

W jaki sposób zorganizować wycieczkę dla osób z niepełnosprawnościami?

Czasy, gdy osoby z niepełnosprawnościami musiały rezygnować z uczestnictwa w różnego rodzaju aktywnościach i wycieczkach na szczęście minęły. Dzisiaj większość miejsc jest dostosowana do tego, żeby mogły odwiedzić ja wszyscy – zarówno osoby z trudnościami w poruszaniu się, jak i niedosłyszące czy niedowidzące. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala zapewnić im frajdę z poznawania nowych miejsc. Organizacja wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami wymaga przede wszystkim dobrego przygotowania. Należy upewnić się, że miejsce, które obejmuje plan wycieczki ma możliwość przyjęcia wszystkich gości. Warto dopytać czy znajdują się tam udogodnienia, takie jak windy i podjazdy, oraz czy atrakcje opisane są w języku Braille’a, czy w formie nagrań do odsłuchania. Wiele miejsc jako przewodników zatrudnia osoby z wyraźną dykcją lub posługujące się językiem migowym, co ułatwia komunikację. 

Dlaczego osoby z niepełnosprawnościami powinny korzystać z atrakcji?

Dbanie o odpowiednie życie społeczne osób z niepełnosprawnościami jest bardzo ważne. Pozwala zapewnić im prawidłowy rozwój psychospołeczny oraz zwiększyć pewność siebie. Tym samym pozwala uniknąć poczucia odosobnienia, które mogą prowadzić do przewlekłego smutku, a nawet depresji. Warto odwiedzać miejsca, które oferują atrakcje ze zwierzętami. Kontakt z nimi ma działanie terapeutyczne. Ich dotyk działa uspakajająco i pozwala obniżyć napięcie. Regularne organizowanie różnego rodzaju wycieczek pozwala rozwijać pasje i odkrywać nowe zainteresowania. Umożliwia także ludziom w każdym wieku nawiązanie wartościowych relacji i przyjaźni oraz wesołe spędzenie czasu w towarzystwie innych osób.