Jak uzyskać odszkodowanie od kopalni za szkody górnicze?

Jak uzyskać odszkodowanie od kopalni za szkody górnicze?

4 stycznia 2023 0 przez redakcja serwisu

 

Mieszkańcy wielu terenów na Górnym Śląsku muszą zmagać się z problemami związanymi z bliskością nadal działających kopalni. W ich domach, na posesjach czy gruntach mogą pojawiać się negatywne skutki prac wydobywczych. Negatywnych zdarzeń zwykle nie da się uniknąć, można natomiast uzyskać od kopalni odszkodowanie, które pozwoli na pokrycie szkód czy strat związanych z jej działalnością.

Odszkodowanie od kopalni za szkody górnicze mogą otrzymać osoby, które doznały szkód w wyniku prac wydobywczych. W przypadku budynków szkody polegają na zalaniu piwnic, pęknięciu ścian, uszkodzeniu fundamentów lub innych elementów konstrukcyjnych budynku, a czasem na całkowitym zawaleniu. W przypadku gruntów mogą to być zalania i osuwiska, a w przypadku upraw rolniczych – zalanie lub inne uszkodzenia, które powodują straty.

Jak otrzymać odszkodowanie?

Aby otrzymać odszkodowanie od kopalni, koniecznie trzeba złożyć wniosek, w którym szkoda zostanie dokładnie opisana i wyceniona. Kopalnie mają możliwość naprawiania szkody w postaci finansowej lub w formie prac, które mają na celu przywrócenie stanu sprzed powstania szkody. Po złożeniu wniosku kopalnia ma 30 dni na zawarcie ugody i przedstawienie poszkodowanemu swoich propozycji finansowych. Zwykle są one mocno zaniżone i nie zaspokajają w pełni wszystkich roszczeń. Wtedy, zamiast zgadzać się na propozycje, które nie do końca nam odpowiadają, warto walczyć o uzyskanie pełnego odszkodowania. Nie musimy robić tego samodzielnie – można zlecić działania wyspecjalizowanej kancelarii.

Dobra kancelaria wywalczy odszkodowanie

Jeśli interesuje Cię dochodzenie odszkodowania za szkody rolnicze w Bieruniu lub w okolicy, warto szukać wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, która ma doświadczenie w prowadzeniu spraw o odszkodowania górnicze, a także wysoką skuteczność w uzyskiwaniu kwot spełniających oczekiwania poszkodowanych. W starciu z dużym podmiotem, jakim jest kopalnia, warto mieć wsparcie profesjonalistów.