Jak dobrać długość łańcuszka?

Jak dobrać długość łańcuszka?

9 lipca 2019 0 przez redakcja

Zarówno złote jak i srebrne łańcuszki stanowią klasykę damskiej biżuterii. Dobierając długość łańcuszka należy kierować się przede wszystkim dekoltem bluzki czy sukienki, do której założymy tę biżuterię. Najbardziej uniwersalna długość to 40-50 cm czyli tzw. princeska. Taki łańcuszek idealnie współgra z niewielkimi wisiorkami i pasuje do większości dekoltów.

Jak dobrać długość łańcuszka damskiego do dekoltu?

Dłuższe modele wybierajmy wtedy gdy zależy nam na zwróceniu uwagi na pokaźną zawieszkę gdyż opiera się ona wówczas na dekolcie. Łańcuszki powyżej 70 cm sprawdzą się jako ozdoba sukni wieczorowej, można je podwajać i korygować ich długość. Tak zawieszone wysmuklają sylwetkę. Długość łańcuszka warto również dobierać do sylwetki. Drobne kobiety o filigranowej posturze zdecydowanie korzystniej wyglądają w krótkich łańcuszkach z delikatną zawieszką. Długie modele zaburzają wówczas proporcje. Z kolei panie o obszerniejszej sylwetce powinny wybierać dłuższe łańcuszki aby optycznie ją wysmuklić. Ponadto warto pamiętać, że dłuższa biżuteria z większymi zawieszkami pasuje raczej do wieczorowych kreacji lub też nieformalnych, casualowych strojów. Na spotkanie biznesowe lepsze są krótkie i dyskretne wzory.

Jak dobrać długość łańcuszka dla mężczyzny?

Wybierając łańcuszek dla mężczyzny należy podejść do tego ze szczególną rozwagą. W tym przypadku łatwiej jest popełnić błąd przy zakupie nieodpowiedniej biżuterii niż wybierając łańcuszek dla kobiety. Po pierwsze łańcuszek powinien mieć odpowiednią długość aby prezentował się elegancko i nie sprawiał dyskomfortu podczas noszenia. Praktycznym sposobem jest zmierzenie kołnierzyka koszuli, dzięki czemu wybierzemy taką długość łańcuszka aby układał się delikatnie, kilka centymetrów pod szyją. Jeżeli wybieramy wariant z zawieszką to łańcuszek zdecydowanie powinien być dłuższy gdyż w przeciwnym razie będzie przypominał raczej kolię lub obrożę co zupełnie nie pasuje do męskiego stylu. Długość łańcuszka powinna współgrać z jego szerokością. Krótki i szeroki łańcuszek będzie wyglądał tanio i nieproporcjonalnie. Z kolei długi i zbyt cienki może za bardzo przypominać damskie wzornictwo. Podobnie sprawa wygląda ze splotem czyli budową i rodzajem połączenia oczek. W męskiej biżuterii lepiej stawiać na masywniejszy splot i wyraziste oczka. Drobne i misternie połączone ogniwa znacznie lepiej prezentują się na damskim dekolcie.

Dlaczego ważny jest splot łańcuszka?

Podczas wyboru długości łańcuszka nie można zapomnieć o jego splocie. Krótkie łańcuszki u kobiet wyglądają dobrze w wersji delikatnej i cienkiej. Małe, drobne ogniwa lepiej układają się pod szyją i wyglądają bardziej elegancko. Cięższe sploty nadają się do długich łańcuszków przeznaczonych do utrzymania dużej i ciężkiej zawieszki. Aczkolwiek w przypadku dłuższych łańcuszków obie wersje wyglądają dobrze. Kierujemy się wówczas kryterium grubości i struktury materiału na jakim opierać ma się biżuteria. Obszerne i grube golfy wymagają szerszych łańcuszków w innym przypadku zginą w fałdach swetra. Do cieńszych i gładkich materiałów opinających ciało możemy założyć cienki i delikatny łańcuszek.