Idealne proporcje ciała – jak je osiągnąć?

Idealne proporcje ciała – jak je osiągnąć?

2 marca 2021 0 przez redakcja serwisu

Każda kobieta jest inna, a typ sylwetki jaki reprezentuje może na różne sposoby odbiegać od ogólnie pojętej perfekcyjnej figury. Niektóre z nas mają niski wzrost, inne są bardzo wysokie. Część kobiet posiada obfity biust, część mieści się w miseczkę A. Mamy różne typy figur – klepsydry, gruszki, chłopczyce. Jak zbliżyć się do ideału?

Ideał kobiecego piękna

Wobec tylu różnorodności, trudno komukolwiek wstrzelić się w kategorię ideału kobiecej sylwetki. Nie do końca wiadomo poza tym, jaki jest ten ideał, ponieważ na przestrzeni lat i wieków wzorce się przeplatają. Choć niegdyś podobały się głównie kobiety o rubensowskich, obfitych kształtach, później niedoścignionym wzorcem były smukłe i delikatne ciała o bardzo dziewczęcym wyglądzie.

Dziś w modzie nadal jest szczupłość. Wiążę się to także z rosnącą świadomością dotyczącą zdrowia i problemu otyłości. Osoby z nadmiarem kilogramów, nieuprawiające na co dzień żadnego sportu, muszą wiedzieć, że są bardziej obciążone ryzykiem wystąpienia wielu chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna czy otyłość właśnie. O szczupłe ciało warto więc dbać nie tylko w celu utrzymania satysfakcjonującego nas wyglądu.

Jednocześnie jednak zarówno kobiety, jak i mężczyźni opowiadają się za tym, że piękno kobiecego ciała tkwi w jędrnych i wypukłych pośladkach, krągłych biodrach oraz widocznym biuście. Na szczęście oba te podejścia do kobiecej sylwetki nie stoją ze sobą w sprzeczności. Można bowiem mieć figurę w typie klepsydry, ale nadal być szczupłą osobą. Najwięcej zależy od proporcji ciała.

Jak osiągnąć właściwe proporcje ciała – sposoby

Wiele kobiet odbiega pod tym względem od ideału, ale proporcje zawsze można poprawić. Najwięcej osiągniemy ćwiczeniami i właściwą dietą oraz suplementacją. Najczęściej nasze proporcje zaburzone są przez obfity brzuch i tkankę tłuszczową zbierająca się po bokach. Ćwiczmy więc boczki i wykonujmy treningi spalające. Trening tego typu wdrażajmy naprzemiennie z treningiem na uda, pośladki i smukłe nogi.

Pamiętajmy przy tym, że najpierw należy pozbyć się nadmiaru tłuszczu z tych partii ciała, a dopiero potem pracować nad wzmocnieniem mięśni. W osiągnięciu właściwych proporcji pomoże nam dieta bogata w dobrej jakości, niskotłuszczowe białko, tłuszcze roślinne, warzywa, owoce, pełne zboża, błonnik oraz naturalne spalacze tłuszczu. Jeśli nie lubimy ostrych przypraw czy ziół odchudzających, sięgnijmy po suplement, np. krople Idealica lub inną znaną metodę na wzmocnienie efektów ćwiczeń.

Jak ocenić czy mamy odpowiednie proporcje?

Na tym etapie analizy nie liczą się kilogramy. Większe znaczenie mają centymetry i ułamki. Daną wyjściową powinien być nasz wzrost. W idealnie proporcjonalnym kobiecym ciele szerokość ramion wynosi 1/4 wzrostu, szerokość bioder to 1/5 wzrostu, a talia powinna mierzyć dokładnie 1/5 wzrostu. Co się tyczy piersi, niezależnie od rozmiaru powinny one wyraźnie wystawać poza linię brzucha. Z kolei linia pośladków musi nieznacznie wystawać za kontur łopatek. Ani piersi, ani pośladki czy biodra nie powinny w danej figurze dominować sylwetki.