Czy suszarki kondensacyjne są dobrym wyborem do własnego domu?

Czy suszarki kondensacyjne są dobrym wyborem do własnego domu?

17 lutego 2022 0 przez redakcja serwisu

Czy suszarki kondensacyjne są dobrym wyborem do własnego domu? Rozwieszanie mokrego prania niejednokrotnie bywa czasochłonne a samo suszenie przez zajmowanie dużej przestrzeni, bywa nawet bardzo problematyczne.

Choć na obecnym rynku znaleźć można szeroką ofertę suszarek stojących o bardzo atrakcyjnych parametrach, to mimo wszystko rozwieszenie na nich prania zajmuje sporo czasu, a długo schnące rzeczy będą wymagały prasowania.

W tym wypadku nowoczesna suszarka kondensacyjna może okazać się nieocenioną pomocą. Jednak rozważając jej zakup, warto bliżej zapoznać się z tym urządzeniem.

Z jakiego powodu warto posiadać suszarkę do ubrań?

Jeszcze do niedawna suszarki kondensacyjne nie cieszyły się dużą popularnością na rynku. Wówczas były one dla ludzi niepotrzebną fanaberią oraz bardzo drogim elementem wyposażenia.

Ta sytuacja uległa jednak zmianie. Obecnie suszarki kondensacyjne cieszą się rosnącą popularnością, zyskując co raz więcej klientów.

Taki stan rzeczy spowodowany jest przede wszystkim oszczędnością czasu, jaką oferują tego typu urządzenia. Suszarki kondensacyjne suszą tkaniny znacznie szybciej, niż dzieje się to w przypadku rozwieszonego mokrego prania.

Ponadto dzięki wykorzystaniu suszarki kondensacyjnej pranie suszy się także w odpowiednich warunkach, co skutecznie zapobiega zużyciu i uszkodzeniu tkanin.

Zasada działania suszarki wywiewowej

Tego typu suszarki obecnie rzadko się spotyka. Nazywane są one również suszarkami wentylacyjnymi lub ewakuacyjnymi.

Mimo ich niskiej ceny powodują one spore koszta związane ze zużyciem energii, jakiej potrzebują do pracy. Poza tym problematyczne okazuje się również ich podłączenie. Ich największą wadą, co także powoduje duże zużycie energii, jest wydmuchiwanie oraz utrata ciepłego powietrze wykorzystywanego do suszenia prania.

Ponadto wydmuchiwanie ciepłego powietrza powoduje, że suszarki wywiewowe muszą zostać podłączone do komina wentylacyjnego. W innym wypadku zasada działania tego rodzaju suszarki powodowałaby dużą wilgoć w pomieszczeniu, co doprowadziłoby do pojawienia się grzyba i pleśni.

Na jakiej zasadzie działają suszarki kondensacyjne wyposażone w pompę ciepła?

Co bez trudu można wywnioskować z nazwy tego nowoczesnego urządzenia, suszarki kondensacyjne wykorzystują zjawisko kondensacji. Odkryj Suszarki kondensacyjne – czy to dobry wybór? Ich działanie jest bardzo zbliżone do roli sprężarek w lodówce, gdyż podobnie jak one wykorzystują zasadę przekazywania ciepła.

W przypadku suszarek jednak zimne powietrze jest ogrzewane i wykorzystywane do suszenia mokrego prania. Zatem suszarki kondensacyjne wykorzystują to samo zjawisko co lodówki jednak w dokładnie odwrotnym celu.

Warto dodać, ze suszarki kondensacyjne wykorzystujące pompę ciepła zachowują ciepłe powietrze, tym samym oszczędzając energię.

Jaką suszarkę wybrać?

Znając zasady działania suszarek kondensacyjnych oraz wywiewowych można śmiało stwierdzić, że suszarki kondensacyjne są pewnego rodzaju kolejną, bardziej zaawansowaną generacją problematycznych suszarek wywiewowych.

Długoterminowo zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się być zakup suszarki kondensacyjnej jednak sama decyzja zależy od preferencji oraz potrzeb każdego klienta.

W odróżnieniu od suszarek wywiewowych te wykorzystujące zjawisko kondensacji wymagają jedynie opróżnienia pojemnika z wodą, co jest bardzo proste, gdyż wystarczy go wyjąć i wylać jego zawartość do umywalki.

Ponadto na rynku można także znaleźć suszarki kondensacyjne z opcją podłączenia do odpływu. Takie modele nie wymagają ręcznego opróżniania pojemnika z wodą, co dodatkowo ułatwia ich obsługę.