Balsamacja zwłok – w jakim celu się ją wykonuje?

Balsamacja zwłok – w jakim celu się ją wykonuje?

8 grudnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Balsamacja zwłok to technika konserwacji ciała zmarłego, polegająca na usunięciu wszelkich płynów ustrojowych i zastąpieniu ich płynem balsamującym, będącym specjalną mieszaniną różnego rodzaju związków chemicznych na bazie formaldehydu. Działa on konserwująco, dezynfekuje i rozpuszcza skrzepy. Efekty tanatoprakcji doceniane są zwłaszcza w Europie Zachodniej i Ameryce, jednak coraz częściej balsamacja zwłok wykonywana jest również w Polsce. W jakim celu się ją stosuje? Podpowiadamy. 

Balsamacja zwłok – poprawa ich wyglądu

Balsamacja zwłok w Wasilkowie wykonywana jest sytuacji, kiedy śmierć nastąpiła wskutek wypadku – wówczas łączy się ją z zabiegiem rekonstrukcji lub wtedy kiedy w wyniku ciężkiej choroby ciało zmarłego mocno się zmieniło. Balsamację zwłok wykonuje się również, wtedy gdy mają być one wystawione na widok publiczny, w temperaturze pokojowej, w otwartej trumnie. Zabieg ten powstrzymuje procesy pośmiertne i niweluje plamy opadowe, zasinienia czy przebarwienia, dzięki czemu zmarły wygląda jakby spał.

Balsamacja zwłok – transport za granicę

Zakład pogrzebowy w Białymstoku może wykonać tanatopraksję również w sytuacji, kiedy zwłoki będą transportowane za granicę. W przypadku kiedy mają być one przewożone samolotem, wówczas balsamacja zwłok jest warunkiem koniecznym. W takiej sytuacji rodzina musi posiadać odpowiednie zaświadczenie, potwierdzające wykonanie czynności zabezpieczających i konserwujących, a także dezynfekujących ciało.

Balsamacja zwłok – zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu ciała

Balsamacja zwłok wykonywana jest również w przypadku, kiedy ciało musi być przechowywane przez pewien czas, zanim rodzina zorganizuje pogrzeb. Ze względu na to, że podczas takiego zabiegu usuwane są wszelkie płyny ustrojowe i zastępowane są mieszanką balasmującą na bazie formaldehydu, technika ta pozwala zniwelować nieprzyjemny zapach rozkładającego się ciała, ponieważ odpowiadają za niego właśnie znajdujące się w ciele bakterie i krew. Dzięki temu rodzina będzie mogła bezpiecznie pożegnać się bliskim.