Architekt – dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?

Architekt – dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?

7 grudnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Inwestorzy, chcąc zbudować lub przebudować jakikolwiek obiekt, muszą nawiązać współpracę z wieloma specjalistami – znaleźć ekipę budowlaną, kierownika budowy, hydraulika, elektryka i innych fachowców. Planując takie przedsięwzięcie, w pierwszej kolejności jednak powinni udać się do biura architektonicznego. Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta? Podpowiadamy. 

Architekt – uprawnienia

Architekt w Tychach to specjalista, z którego pomocy musimy skorzystać zawsze, wtedy kiedy chcemy wykonać jakąkolwiek czynność budowlaną, ponieważ zgodnie z prawem wymaga ona stworzenia projektu. Dlatego niezależnie od tego, czy chcemy od podstaw zbudować obiekt, czy też jedynie go rozbudować lub przebudować, powinniśmy udać się do architekta.

Prawo, do wykonania takiego projektu ma jedynie osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku architektura lub urbanistyka, odbyła wymaganą praktykę zawodową i zdała egzamin w Izbie Architektów, nadający jej uprawnienia architektoniczne.

Architekt – wiedza i doświadczenie

Biura architektoniczne w Katowicach zatrudniają jedynie osoby, które mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby zajmować się projektowaniem różnego typu inwestycji, a więc zarówno budynków mieszkalnych, biurowych, użyteczności publicznej, komercyjnych, jak i przemysłowych. Bez znajomości obecnie obowiązujących przepisów prawa, polskich norm i dyrektyw unijnych w zakresie projektowania i budownictwa, nie da się przeprowadzić procesu inwestycyjnego. Z tego powodu, warto jak najwcześniej udać się do architekta.

Specjalista ten sprawdzi, czy nasz pomysł w wyznaczonym miejscu jest możliwy do zrealizowania, uwzględniając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, stan techniczny obecnych budynków i wiele innych parametrów. Może nam również zaproponować lepsze rozwiązanie projektowe i pomóc załatwić formalności. Warto jednak wiedzieć, że im inwestycja jest bardziej skomplikowana, tym więcej specjalistów jest potrzebnych do opracowania projektu, dlatego wówczas najlepiej skorzystać z pomocy biura architektonicznego.