Aparatura elektryczna w domu – co wybrać i gdzie ją kupować?

Aparatura elektryczna w domu – co wybrać i gdzie ją kupować?

21 lutego 2022 0 przez redakcja serwisu

Aparatura elektryczna jest bardzo ważnym elementem każdej instalacji elektrycznej. Montowana jest ona również w domach jednorodzinnych. Jakie komponenty są wtedy stosowane? Gdzie można je zakupić?

Jaką aparaturę elektryczną stosuje się w domach?

Do kategorii jak aparatura elektryczna zaliczane są różnorodne produkty, których zadaniem jest sprawne funkcjonowanie instalacji elektrycznej w budynku.

Obecnie stosowana aparatura elektryczna musi spełniać określone wymagania pod kątem zgodności z normami. Oznacza to, że może ona zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz pozwala na tworzenie zróżnicowanych instalacji o różnych celach pracy.

Aparatura elektryczna to nie tylko komponenty umożliwiające bezpieczne korzystanie z oświetlenia czy sprzętów domowych. Zaliczają się do niej także instalacje fotowoltaiczne do produkowania prądu z energii słońca, instalacje zabezpieczeń – alarmowe, monitoringowe, a także inteligentne instalacje budynkowe, tak zwany „inteligentny dom”.

Jak dobrać aparaturę elektryczną?

Konieczne jest dobranie właściwej aparatury elektrycznej pod kątem jej parametrów technicznych. Wybierana jest ona pod kątem informacji zawartych w projekcie instalacji, dlatego też należy uwzględnić wtedy znajdujące się w niej zapisy.

Nie należy wybierać aparatury we własnym zakresie, gdy nie ma się odpowiedniej wiedzy w zakresie jej doboru.

Elementy aparatury elektrycznej – przegląd

Współcześnie aparatura elektryczna obejmuje szereg różnych elementów, które pozwalają na stworzenie sprawnie funkcjonujących i bezpiecznych instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych.

Do najczęściej stosowanej aparatury elektrycznej w domach jednorodzinnych zaliczane są:

  • Wyłączniki przeciwprzepięciowe,

  • Wyłączniki nadprądowe

  • Wkłady topikowe.

Tego rodzaju aparatura elektryczna jest stosowana w celu uzyskania optymalnego poziomu bezpieczeństwa instalacji domowych.

Dodatkowo, zależnie od konkretnej instalacji i wchodzących w jej skład elementów, aparatura elektryczna może obejmować też elementy potrzebne do korzystania z fotowoltaiki, systemów budynkowych bazujących na automatyce.

Gdzie kupować aparaturę elektryczną?

Obecnie nowoczesna aparatura elektryczna jest sprzedawana przez sklepy prowadzące sprzedaż materiałów dla branży elektrycznej. Można kupować je we własnym zakresie lub też może kupić je firma zajmująca się realizacją prac elektrycznych.

Szeroka gama produktów w tej kategorii jest dostępna przede wszystkim w sklepach internetowych, gdzie można bliżej zapoznać się z dostępnymi produktami oraz z ich cenami.