5 sposobów na podniesienie kwalifikacji zawodowych
18 listopada 2021Od pracowników oczekuje się coraz wyższych kwalifikacji zawodowych. Ciągłe poszerzanie wiedzy i umiejętności powinno być zatem dla nas kwestią priorytetową. Jak zwiększyć swoje kompetencje? Podpowiadamy.
Kursy zawodowe
Najprostszym i najszybszym sposobem podniesienia naszych kwalifikacji zawodowych jest uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Do wyboru mamy szeroką gamę różnego rodzaju zajęć oferowanych zarówno w formie stacjonarnej jak i online. Na podstawie tego, jakie umiejętności chcielibyśmy zdobyć, powinniśmy zdecydować która forma będzie dla nas najlepsza. W przypadku kursów, które przekazują jedynie wiedzę teoretyczną, zajęcia online będą wystarczające, natomiast w przypadku szkoleń z umiejętności praktycznych najlepiej będzie zdecydować się na formę stacjonarną lub hybrydową, która łączy zajęcia teoretyczne (online) i praktyczne (na żywo). Oferowane są również zajęcia weekendowe, dzięki którym nasza praca nadal może pozostać w centrum uwagi. W zależności od tego, jakie kwalifikacje chcemy zdobyć mamy do wyboru kursy zarówno dla medyków, inżynierów, kadrowych, kosmetyczek czy pracowników fizycznych. Najczęściej wybierane są szkolenia ze stylizacji paznokci i wizażu, obsługi wózków widłowych i kursy prawa jazdy.
Konferencje branżowe
Udział w konferencjach branżowych, na których spotykają się ludzie zainteresowani tematyką dziedziny, po której się poruszamy, może być dla nas bardzo wartościowy. Warto śledzić czy takie wydarzenia organizowane są w naszym mieście, choć w dobie pandemii są one dostępne również w formie online. Na tego typu spotkaniach nie tylko mamy okazję posłuchać najlepszych specjalistów pracujących w naszej branży — ich doświadczeń, przemyśleń i wniosków, ale również poznać nowe osoby i zawrzeć znajomości biznesowe, które w przyszłości mogą skutkować otrzymaniem pracy na lepszym stanowisku.
Studia podyplomowe
Studia podyplomowe zaraz po kursach zawodowych są jednym z najpopularniejszych sposobów poszerzania swoich kompetencji. W zależności od uczelni mogą się na nie zapisać osoby, które ukończyły pierwszy stopień studiów, czyli posiadają tytuł licencjata lub inżyniera, lub wyłącznie osoby, które mają ukończone studia magisterskie. Uczelnie posiadają szeroką gamę różnego rodzaju kierunków, które mogą poszerzyć naszą wiedzę, a nawet pozwolić nam się przebranżowić. Jednak zawsze przed rozpoczęciem rekrutacji powinniśmy sprawdzić jakie warunki musimy spełniać. Chodzi tutaj o nasze wykształcenie, ponieważ niektóre specjalności można studiować, wyłącznie posiadając już tytuł magistra w konkretnej dziedzinie, dotyczy to jednak zazwyczaj kierunków medycznych.
Nauka języków obcych
W zależności od tego, jaka jest nasza znajomość języków obcych, powinniśmy albo doskonalić swoje umiejętności, albo rozpocząć naukę od zera. Osoby, które nigdy nie uczyły się żadnych języków obcych, powinny zacząć od angielskiego lub niemieckiego. Najczęściej używa się ich w międzynarodowych korporacjach, ale wymagane są również w wielu innych miejscach pracy. Osoby, które już je znają, mogą pokusić się o naukę nieco bardziej orientalnych języków — na przykład chińskiego lub macedońskiego. Z pewnością osoby, które biegle władają mniej rozpowszechnionymi językami, mogą łatwiej znaleźć dobrze płatne i ciekawe stanowisko. Nauka języków obcych często bezpośrednio ma odzwierciedlenie w naszych zarobkach. Osoby pracujące na przykład na stanowisku konsultanta jeśli władają biegle językami obcymi, zarabiają znacznie więcej od osób, które mówią jedynie w języku ojczystym.
Samodzielne poszerzanie wiedzy
Poza szkoleniami, kursami i studiami podyplomowymi wiele osób decyduje się na samodzielne poszerzanie swojej wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Osiągają to na przykład dzięki oglądaniu webinarów bądź czytaniu poradników specjalistów w danej dziedzinie. Wiele informacji i nowinek branżowych możemy znaleźć w czasopismach specjalizujących się w danym zagadnieniu. Tak naprawdę Internet jest pełen informacji, korzystając na przykład z wyszukiwarki Google Scholar, możemy dotrzeć do artykułów naukowych i z nich również czerpać dodatkową wiedzę.