Czym są perfumy, czyli rzecz o najpiękniejszym ubraniu świata

Czym są perfumy, czyli rzecz o najpiękniejszym ubraniu świata

14 sierpnia 2019 0 przez redakcja

Przyoblekanie się w zapachy nie jest ani nowe, ani nieznane, a jednak wciąż ma w sobie jakiś rodzaj magii. Perfumy od wieków cieszą bogatymi nutami zapachowymi oraz wyjątkową aurą, jaką wokół siebie roztaczają. Każdy z nas woli się obracać w towarzystwie osób ładnie pachnących. Jednak perfumy to nie tylko zapach, ale także historia, uwodzenie zmysłami i silna gra na podświadomości. Czym tak naprawdę są?

Co to są perfumy?

Nazwa ‘perfumy ‘ pochodzi od francuskiego ‘per fumée’ i dalej z łaciny – ‘per fumare’ – przez ogień, przez dym. Dziś to łączna nazwa kosmetyków, które spełniają jedno podstawowe zadanie – nadają zwierzętom i ludziom przyjemnego zapachu. Czasem używane są także do perfumowania przedmiotów. W węższym znaczeniu perfumami nazwiemy tylko to, co daje człowiekowi zapach, ale nie to, co do aplikacji wymaga użycia gazów (tu np. dezodorant czy anty-perspirant).

Szukając perfum odwiedź: https://hurtownialuka.pl/pl/106-perfumy-i-kosmetyki

Z czego składają się perfumy?

Ich podstawowym założeniem jest dawanie zapachu, a więc muszą składać się
z substancji zapachowych, związków, które nazywamy olejkami eterycznymi. Obok nich do produkcji perfum wykorzystuje się także środki homogenizujące i wzmacniające oraz rozpuszczalnik. Jego funkcję mogą pełnić albo najpopularniejszy etanol, albo mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych. Istotną rolę pełnią proporcję, gdyż im więcej rozpuszczalnika, tym niższa waga perfum. Najmniej posiadają go wody toaletowe, najwięcej perfumy właściwe. Pośrodku znajdują się także wody perfumowane.

Struktura perfum

W terminologii wykorzystuje się określenia muzyczne. Każda z trzech składowych nazywana jest nutą – serca, głowy i bazy. Na początku wyzwalają się (i szybko parują) zapachowe związki głowy. Nieco dłużej pozostają średnie związki serca. To ich zapach jest najbardziej wyczuwalny. Końcowy fragment perfum to tzw. nuta bazy lub głębi. Od jej trwałości zależy jak długo perfumy utrzymają się na ciele.

Zobacz także: https://apem.com.pl/mieszkanie-w-stylu-hygge/

Najpopularniejsze nuty zapachowe

Wśród nut zapachowych możemy wymienić szereg grup, które nadają mieszaninie charakterystycznego stylu. Najpopularniejsze z nich to zapachy cytrusowe, owocowe, kwiatowe, szyprowe oraz drzewne. Ciekawym nurtem stało się także produkowanie perfum gourmand, czyli perfumy o aromacie słodyczy. Mogą być zaskakujące i niepowtarzalne, choć niewątpliwie są najmniej naturalne.

Perfumy to temat rzeka, dlatego opowiadanie nich jest niczym płynięcie w długi spływ, od źródła po ujście. I choć używamy perfum na co dzień, rzadko kiedy zastanawiamy się nad ich jakością, wykorzystanymi nutami zapachowymi czy zrozumieniem o co chodziło projektantowi. A szkoda. Bo czasem naprawdę warto.

Artykuł powstał we współpracy z https://hurtownialuka.pl/