Zmiana pracy na IT – jakie technologie są najbardziej pożądane na rynku pracy?
23 stycznia 2023Branża IT od pewnego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem. Bez wątpienia wpływa na to wysokość wynagrodzeń. Przed zmianą pracy warto jednak dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ten sektor gospodarki i jakie technologie są obecnie najbardziej poszukiwane.
Czym charakteryzuje się rynek IT?
Badaniem zmian i zachodzących trendów w branży IT zajmuje się m.in. portal pracy No Fluff Jobs – poza ofertami zatrudnienia, publikuje również raporty czy infografiki dotyczące charakteru IT. Dzięki temu można nie tylko znaleźć interesujących pracodawców, ale także dokładniej poznać wymagania tego sektora oraz średnie widełki wynagrodzeń.
Skoro już o wynagrodzeniach mowa, to należy wspomnieć, że z pewnością tym, co kojarzy się z branżą IT, są wysokie stawki dla pracowników. Warto jednak mieć na uwadze, że są one uzależnione od poziomu doświadczenia, lokalizacji firmy, a także (a może i nawet przede wszystkim) stosowanych technologii i języków oprogramowania.
To, co trzeba wiedzieć o branży IT to fakt, że dynamicznie się rozwija. Powstają nowe technologie i rozwiązania, dlatego też pracodawcy często wymagają od swoich pracowników samorozwoju i pozyskiwania wiedzy na temat nowinek. Obecnie trudno się obejść także bez języka angielskiego, ponieważ jest to jeden z podstawowych wymogów w większości ofert. Wiąże się on bezpośrednio z tym, że wiele firm IT współpracuje z klientami międzynarodowymi lub nawet składa się z zespołów z różnych części świata.
Jakie technologie i języki programowania są obecnie pożądane?
Trudno jednoznacznie określić najbardziej pożądane technologie w tak dynamicznie zmieniającym się środowisku, jakim jest sektor IT. Poza tym to również zależy od wymagań na konkretnych stanowiskach. Dla przykładu, od Frontend Developerów obecnie najbardziej oczekuje się znajomości takich narzędzi, jak JavaScript, CSS czy HTML. Z kolei na stanowiskach testerów stosowane technologie się już zmieniają – jest to Selenium, Java i SQL.
A jakich narzędzi wymaga się od programistów Backend? Wśród najpopularniejszych języków programowania i frameworków wymienia się Javę, C# oraz Python. Specjaliści, którzy łączą obszar Frontend z Backend – czyli tzw. Fullstack developerzy – najczęściej korzystają z takich narzędzi jak JavaScript, Java oraz Git i HTML. Zupełnie inne wyniki wychodzą w kategorii Mobile, czyli programistów, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji mobilnych. W tym przypadku wymaga się do pracowników doświadczenia w pracy z systemem Android oraz IOS. Ważna jest także znajomość takich języków programowania jak Swift, Java i Kotlin.
Najpopularniejsze specjalności – gdzie warto szukać zatrudnienia?
Branża IT kojarzy się w głównej mierze z programistami, którzy spędzają godziny przy komputerze na tworzeniu kodu. Wbrew pozorom, ten rynek pracy jest otwarty także na specjalistów, którzy z programowaniem nie mieli nigdy do czynienia. Dotyczy to stanowisk związanych z zarządzaniem zespołami, projektowaniem interfejsów czy samą rekrutacją w firmach IT.
Można jednak wyróżnić specjalizacje, które cieszą się większą popularnością. W 2021 roku na pierwszym miejscu było stanowisko Backend Developera, zaraz za nim Frontend i Fullstack Developer. Jak widać, pierwszą trójkę zamykają programiści. Ogłoszenia o pracę na takie stanowiska stanowiły niewiele ponad 50%.
Należy jednak zwrócić uwagę na zdecydowany trend wzrostowy wśród pozostałych specjalizacji. Na pierwszy plan wysuwa się w tym przypadku zawód Project Manager, którego zainteresowanie wzrosło o 315% w porównaniu do roku poprzedniego (czyli 2020). Podobnie było w przypadku UX/UI Designera – tutaj wzrost o 243%. Na popularności zyskuje również praca związana z Business Analysis – zainteresowanie było większe o 159%.
Branża IT to ciekawy sektor pracy – charakteryzuje się wysokimi zarobkami i różnorodną ofertą specjalizacji, spośród których nie wszystkie związane są z programowaniem. Warto jednak pamiętać, że każda specjalność wymaga znajomości innych technologii i języków programowania.