Wernisaż MATERIA X w Galerii Delfiny

Wernisaż MATERIA X w Galerii Delfiny

3 kwietnia 2019 0 przez redakcja

Artyści w swoich pracach wykorzystali zwykłe, zużyte bawełniane materiały, z którymi obcujemy na co dzień. W rękach twórców stają się one nowym tworzywem artystycznym. Pełne nowej energii uzyskują nowe tożsamości ukazując swoje piękno i możliwości. Szlachetne przędze lniane, bawełniane i jedwabne wykorzystane w najprostszy sposób by opowiedzieć o inspiracjach i fascynacjach twórców realizujących tkaniny unikatowe tworzą razem misterium którym jest MATERIA X. Wystawa obejmuje osiem prac, cztery Anny Hlebowicz oraz cztery Zygmunta Łukasiewicza.

Anna Hlebowicz, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, swoje poszukiwania twórcze zaczęła od malarstwa, jednak wciąż poszukuje nowych wyzwań  w rysunku, freskach a także tkaninie artystycznej. W twórczości największą inspirację odnajduje w pejzażu rodzinnego Podlasia, gdzie jak mówi „wszystko jest uporządkowane i współgra z naturą, ma swój własny rytm”. To właśnie rytm, jako nieodłączny element pejzażu, jest tematem, który pobudza artystkę do tworzenia nowych prac. Podczas pracy twórczej niejednokrotnie posługiwała się materiałami z odzysku, pozornie niepotrzebnymi, których pierwotna funkcja już została spełniona. Nadanie im nowej roli stało się jednym z najważniejszych celów artystycznych.

Zygmunt Łukasiewicz, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas studiów w pracowni tkaniny artystycznej prof. W. Sadley’a jego wyobraźnią zawładnęły kosmologia i kosmogonia. Ich przeogromny potencjał zjawisk i treści pozwala mu z niesłabnącą fascynacją realizować się w tkaninie unikatowej. Jego gobeliny urzekają prostotą kompozycji i precyzją wykonania. Wraz z mistyką w nich zawartą autor zabiera nas ze sobą ku górnym strefom.

Wystawę „Materia X” można oglądać w Galerii Delfiny, na ul. Smulikowskiego 10/2 w Warszawie, od 8 kwietnia do 10 maja 2019 r. w godzinach otwarcia Galerii: pn.-wt. i pt. 15-19; śr.-czw. 15-18.