System condo. Czy warto się nim zainteresować?

System condo. Czy warto się nim zainteresować?

17 stycznia 2024 0 przez redakcja serwisu

Apartamenty condo to jedna z form inwestowania w nieruchomości. Polega na zakupie mieszkań, które są natychmiast wynajmowane na krótki termin. Dzięki temu są w stanie generować dochód pasywny. Idealnie sprawdzają się dla inwestorów, którzy poszukują atrakcyjnych nieruchomości, które pozwolą ulokować kapitał. Dowiedz się, czy warto postawić na taką formę inwestowania swoich środków.

Plusy systemu condo dla inwestorów

Dla inwestujących w nieruchomości model condo ma wiele do zaoferowania. Wyróżnia się kilkoma niepodważalnymi zaletami, które sprawiają, że jest to ciekawa alternatywa dla klasycznego wynajmu. Główne to:

  • Pełna obsługa najmu – system condo gwarantuje obsługę każdej nieruchomości w obiekcie. Zespół specjalistów zajmuje się dbaniem o porządek, stan wnętrza, usuwanie usterek czy obsługą gości decydujących się na pobyt. Inwestor dzięki temu nie musi się niczym przejmować.
  • Dochód pasywny – z pełnej obsługi nieruchomości wynika również możliwość generowania pasywnych zysków. W najlepszych lokalizacjach już od pierwszego dnia inwestycji nieruchomość zaczyna na siebie zarabiać.
  • Możliwość zamieszkania w apartamencie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo zamieszkać w kupionej nieruchomości. Może posłużyć zarówno na dłuższy pobyt, jak i kilkudniowy wypad. Większość systemów condo daje w tej kwestii pełną dowolność.
  • Możliwość odsprzedaży z zyskiem – w systemie condo istnieje także możliwość odsprzedaży apartamentu inwestycyjnego wraz z pełną obsługą. Dzięki temu nieruchomości zyskują na wartości i po kilku latach mogą być sprzedane nawet kilkanaście procent drożej. Sprawia to, że rozwiązanie takie stanowi świetną formę lokaty kapitału.

Jaką stopę zwrotu oferują apartamenty condo?

Dokładna stopa zwrotu, jaką mogę wygenerować apartamenty oferowane w systemie condo zależy od wielu czynników. Standard obiektu oraz lokalizacja odgrywają największą rolę. W przypadku doświadczonych deweloperów, którzy zajmują się realizacjami od wielu lat, można bezpośrednio na stronie znaleźć przewidywaną stopę zwrotu.

Decydując się na sprawdzone apartamenty nad jeziorem, można liczyć nawet na 8,8% zwrotu w skali roku. Sprawia to, że tego rodzaju inwestycja jest o wiele bardziej opłacalna niż pozostawienie środków na lokacie bankowej.

Gdzie można znaleźć condohotele?

Najczęściej nieruchomości oferowane w systemie condo powstają w miejscowościach turystycznych. W Polsce są najczęściej spotykane w regionach górskich, na Mazurach oraz nad morzem. Dzięki takiemu położeniu stanowią alternatywę dla klasycznych hoteli. Są wybierane głównie przez odwiedzających, którzy chcą na wyjeździe poczuć się jak w domu. W takim przypadku w pełni wyposażony apartament sprawdza się doskonale.

Inwestujący jeszcze przed zakupem powinni dokładnie sprawdzić konkretny region pod kątem ewentualnego rozwoju i ilości odwiedzających. Jeżeli apartament ma być wykorzystywany jako miejsce na wakacje, to trzeba również uwzględnić własne potrzeby. Najlepiej postawić na region, w którym spędzanie czasu będzie przyjemne i pozwoli cieszyć się atrakcjami.