Sterylizacja psa – Jakie są zalecenia do zabiegu?

Sterylizacja psa – Jakie są zalecenia do zabiegu?

19 sierpnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Sterylizacja psa jest czymś, co do tej pory budzi u wielu właścicieli mieszane uczucia. Niektórzy uważają zabieg ten jako akt okaleczenia zwierzęcia. Na przestrzeni lat jednak patrzenie na ten zabieg i ogólne metody dbania o zwierzęta się zmieniły na lepsze. Coraz więcej właścicieli zwierząt domowych decyduje się na skierowanie swoich pupili na zabieg sterylizacji w celu ochrony ich zdrowia. Jak się okazuje, sterylizacja ma bardzo pozytywny wpływ na zachowanie i zdrowie domowych pupili. Co warto wiedzieć na temat tego zabiegu?

Zalety sterylizacji psów – Co warto wiedzieć?

Ogólnie rzecz biorąc, sterylizacja psa w Ożarowie Mazowieckim nie ma na celu krzywdzenia zwierząt. Wręcz przeciwnie, zabieg ten jest podyktowany dbaniem o zdrowie zwierzęcia i ochrony go przed bardzo groźnymi chorobami. Dodatkowo sterylizacja zatrzymuje cykl rui. Niesterylizowane koty i psy w tym okresie odczuwają bardzo duży dyskomfort i zmęczenie. Spowodowane jest to niemożliwością zaspokojenia swoich potrzeb. Sterylizacja rozwiązuje ten problem. Dodatkowo niweluje ona niepożądane zachowania u zwierząt jak np. nadmierne pozostawianie moczu. Zabieg podwiązania jajowodów to szansa na rozwiązanie problemów przepełnionych schronisk jak też zmniejszenie liczby zmarłych zwierząt na ulicach.

Kiedy wykonywać zabieg i jak dbać o zwierze?

Decydując się na skierowanie swojego pupila na zabieg, warto znaleźć dobry gabinet weterynaryjny w Ożarowie Mazowieckim. Zwierzęta można sterylizować zarówno jak są młode, jak i też dorosłe. Warto jednak zawsze przeprowadzać badania krwi, zdrowia i kondycji u pupila. Po zabiegu warto odpowiednio zadbać o zwierzę. Nie należy przemęczać zwierzęcia. Jeżeli potrzebne będą leki przeciwbólowe, powinny być one podawane zawsze według zaleceń weterynarza. Trzeba również wyznaczyć terminy wizyt kontrolnych, aby sprawdzać, czy po zabiegu nie powstały żadne komplikacje. Czujne oko weterynarza i właściciela to klucz do tego, aby zwierze doszło szybko do siebie po całym zabiegu.