Skrzynki sterownicze – rodzaje i zastosowanie. Gdzie je kupować?

Skrzynki sterownicze – rodzaje i zastosowanie. Gdzie je kupować?

21 lutego 2022 0 przez redakcja serwisu

Wybór właściwej skrzynki sterowniczej jest bardzo ważny, by odpowiednio zabezpieczyć znajdujące się w niej komponenty. Jakie rodzaje skrzynek stosowane są obecnie najczęściej? Gdzie można zakupić tego typu obudowy na układy elektryczne?

Skuteczna ochrona dla układów elektrycznych

By układy elektryczne były właściwe zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych, stosowane są specjalne skrzynki. W przypadku układów używanych do sterowania maszynami czy urządzeniami wykorzystuje się skrzynki sterownicze.

Skrzynki tego typu pozwalają na odpowiednią ochronę układów elektrycznych, między innymi przed czynnikami pogodowymi, gdy montowane są na zewnątrz, a także przed zakurzeniem, wilgocią oraz przed dostępem niepowołanych osób.

Rodzaje skrzynek sterowniczych

W sprzedaży znajdują się różnorodne skrzynki sterownicze, które można dobrać specjalnie w zależności od znajdujących się w nich komponentów oraz od miejsca ich montażu.

Każda skrzynka sterownicza składa się z konkretnych elementów, między innymi z korpusu, drzwiczek oraz zamka, a także wyposażona jest wewnątrz w płyty oraz w szyny montażowe oraz w przepusty kablowe, co pozwala na odpowiednie zainstalowanie w nich elementów.

Pod względem swojego miejsca montażu skrzynki sterownicze są oferowane w dwóch głównych wariantach, czyli jak skrzynki wolnostojące oraz jako skrzynki przeznaczone do powieszenia na ścianie i ewentualnej zabudowy.

Do wykonania skrzynek wykorzystywane są różne typy materiałów, między innymi są to:

  • blacha ze stali nierdzewnej

  • blacha ze stali kwasoodpornej

  • blacha aluminiowa

  • tworzywa sztuczne

Rodzaj materiału stosowanego na skrzynki sterownicze jest zależny od tego, w jakim miejscu ma zamierza się zamontować tego typu obudowy.

Gdzie można zakupić skrzynkę sterowniczą?

Dobór odpowiednich skrzynek na układy sterownicze ma bardzo duże znaczenie, dlatego też przed dokonaniem zakupu trzeba uwzględnić wiele czynników. Zaliczane są do nich między innymi oczekiwana wielkość układu, miejscem montażu skrzynki, konieczność jej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi oraz dostępem przez inne osoby.

Warto zapoznać się z różnymi ofertami firm dostarczających skrzynki sterownicze, aby dzięki temu dopasować je do konkretnego przeznaczenia.

Aktualnie skrzynki sterownicze mogą być też kupowane za pośrednictwem internetu, co znacznie ułatwia dostęp do tego typu komponentów. Można wtedy porównać różne propozycje przygotowane przez nich i wybrać takie obudowy na układy sterownicze, które będą charakteryzowały się oczekiwanymi parametrami technicznymi.