Skanowanie 3D – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Skanowanie 3D – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

21 lutego 2022 0 przez redakcja serwisu

Skanowanie jest procesem, który może być prowadzony nie tylko w przypadku dokumentów. Obecnie bardzo popularny jest proces skanowania 3D. Co warto wiedzieć na temat skanerów 3D? Jakie mają one zastosowanie?

Czym jest skaner 3D?

Urządzenia jak skanery 3D służą do analizowania obiektów lub otoczenia, aby gromadzić informacje na ich temat. Następnie informacje te mogą być przekształcone w wirtualny model na komputerze.

Obecnie stosowane są różne technologie, z którymi prowadzone jest skanowanie 3D – https://3dfrog.pl/skanowanie-3d/ Dobierane są one w zależności od rodzaju skanowanego obiektu albo otoczenia, co pozwala na uzyskanie precyzyjnych wyników procesu.

Najczęściej stosuje się skanowanie bezkontaktowe, które nie wymaga kontaktu z badanym obszarem. Może ono wykorzystywać w tym celu lasery, ultradźwięki, promieniowanie rentgena czy zwykłe światło.

Zastosowanie skanowania 3D

Aktualnie skanowanie 3D jest bardzo popularną metodą zbierania informacji na temat obiektów i otoczenia. Na jego podstawie można przekształcić je w cyfrowe, wirtualne modele, które następnie mogą być używane na inne sposoby, na przykład do tworzenia projektów 3D, wirtualnych spacerów.

Wśród przykładowych zastosowań skanerów 3D znajdują się:

  • Dokumentowanie zabytków oraz innych budynków i budowli,

  • Kontrolowanie jakości gotowych produktów,

  • Inżynieria odwrotna – tworzenie projektów na podstawie gotowych obiektów,

  • Przygotowywanie dokumentacji powykonawczej,

  • Tworzenie trójwymiarowych modeli do gier komputerowych, filmów,

  • Przygotowywanie ortez, protez oraz implantów w medycynie.

Wobec tego skanowanie 3D może przydać się podczas wielu procesów, gdzie konieczne jest uzyskanie trójwymiarowych modeli na komputerze, bez konieczności prowadzenia skomplikowanych procesów modelowania. Nowoczesne skanowanie jest bardzo szybkie oraz precyzyjne, dlatego też jest to technika, która zyskuje coraz większe powodzenie.

Gdzie można zamówić skanowanie 3D?

Do wykonania procesów polegających na skanowaniu 3D konieczne jest posiadanie odpowiednich skanerów 3D. Są to nadal urządzenia dość drogie, dlatego też ich zakup jest związany ze sporym wydatkiem.

Aby skorzystać ze skanowania 3D, nie trzeba jednak kupować sprzętu na własność. Skanowanie 3D jest prowadzone również przez wiele firm, które dysponują tego typu zapleczem i mogą zaoferować klientom kompleksową obsługę.

Oferty firm świadczących usługi skanowania 3D można sprawdzić w internecie już teraz. Na ich stronach internetowych można zapoznać się bliżej z ofertą oraz z przykładowymi realizacjami dla klientów.