Porowatość włosów – jak ją sprawdzić w domu?

Porowatość włosów – jak ją sprawdzić w domu?

22 grudnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Porowatość to jedna z najważniejszych cech naszych włosów. Jak jednak sprawdzić, jak duże pory posiadają nasze włosy?

Porowatość włosów – co to takiego?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat włosów naprawdę mocno się rozwinęła. O wiele lepiej rozumiemy ich strukturę, a także wiemy, jak lepiej je pielęgnować, by w zależności od ich typu móc zapewnić im jak najlepszą kondycję. Od kilkunastu lat coraz głośniej mówi się na przykład o takiej kwestii, jak porowatość włosów, która – jak się okazuje – ma kluczowe znaczenie w kontekście tego, jak powinniśmy dbać o nasze włosy, a także jak zachowują się one na co dzień.

Porowatość włosów to określenie odnoszące się do położenia łusek względem kory włosa. Im większe jest ich odchylenie, tym o większej porowatości jesteśmy w stanie mówić. To zaś ma naprawdę spore znaczenie w kontekście tego, jakie potrzeby mają nasze włosy, a także jak się zachowują. Są w stanie wskazać nam, czy dane włosy mają tendencję do przesuszania lub przetłuszczania się, jak mocnego nawilżenia potrzebują one na co dzień, czy się puszą, czy naturalnie się błyszczą, a także czy łatwiej się niszczą. To właśnie dlatego warto jest wiedzieć, jaki typ włosów posiadamy my sami.

Sprawdzone domowe sposoby na sprawdzenie porowatości włosów?

Jak już wspomnieliśmy wyżej konieczne jest poznanie jest poziomu porowatości naszych włosów, by dla przykładu odpowiednio wybrać kosmetyki do włosów. Jak jednak najlepiej to zrobić? Najlepszym i najdokładniejszym sposobem jest oczywiście wykonanie pomiaru z pomocą mikroskopu, lecz nie każdy rzecz jasna ma do takiego sprzętu dostęp. To właśnie dlatego poszukujemy domowych sposobów na zmierzenie porowatości naszych włosów.

Możemy na przykład obserwować ich zachowanie na przestrzeni kilku dni, lecz ciekawa metoda to sięgnięcie po szklankę wody i włożenie do niej naszego włosa, a następnie pozostawienie go tam na kilka minut. Możemy w taki sposób wyciągnąć szybkie i dość trafne wnioski. Dla przykładu, jeżeli włos utrzyma się na powierzchni wody, prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z włosem o małej porowatości. Jeżeli zaś opadnie on na dno, będzie on cechować się wysoką porowatością.

Wybór kosmetyków w zależności od porowatości włosów

Mając wiedzę dotyczącą porowatości naszych włosów, dobór odpowiednich do nich kosmetyków jest o wiele łatwiejszy. Włosy wysokoporowate potrzebują na przykład mocnego nawilżenia, jako że często przesuszają się i puszą. Włosy o niskiej porowatości zaś wymagają delikatnej kuracji w celu zwiększenia objętości i walki z ewentualnym przetłuszczaniem się.