Notariusz – czym się zajmuje?

Notariusz – czym się zajmuje?

17 listopada 2022 0 przez redakcja serwisu

Zawód notariusza zaliczany jest do profesji prawniczych. Pracownik kancelarii notarialnej zajmuje się tworzeniem dokumentów, które w prawny sposób poświadczają różne czynności. Pomoc notariusza może być potrzebna np. przy sporządzaniu testamentów, intercyz i wielu innych pism.

Czy każdy notariusz ma taką samą ofertę usług?

Każdy notariusz powinien mieć w swojej ofercie wszystkie czynności, o których jest mowa w ustawie o notariacie. Zatem teoretycznie każda kancelaria może zaproponować te same działania prawne. Jednak w praktyce zdarza się, że instytucje notarialne mają swoje małe, indywidualne specjalizacje.

Przykładowo notariusz we Wrocławiu na Nadodrzu może mieć doświadczenie w innych sprawach niż kancelaria notarialna we Wrocławiu na Psie Polu czy Różance. Dlatego też przed podjęciem decyzji związanej z wyborem notariusza, warto przeanalizować jego ofertę i wprawność w pomocy przy konkretnym typie spraw.

Notariusz to szczególny zawód, który zalicza się do profesji zaufania publicznego. Warto więc skorzystać z jego pomocy prawnej w kwestiach majątkowych i cywilnych, aby mieć pewność, że wszystkie przebiegnie sprawnie i z korzyścią dla danego klienta.

Jakie usługi oferuje kancelaria notarialna?

Notariusz jest prawnikiem, który specjalizuje się w tworzeniu aktów stosowania prawa. Chodzi tutaj o dokumenty, które poświadczają wykonanie pewnych prawnych czynności. Przykładowo biuro notarialne we Wrocławiu wśród najpopularniejszych aktów prawnych wymienia umowy przeniesienia praw, testamenty czy różnorakie kontrakty majątkowe.

Pracownicy kancelarii notarialnych zajmują się profesjonalną pomocą w przygotowywaniu intercyzy, umowy darowizny, oświadczenia, protokołu, protestu weksla lub czeku, poświadczeń, a także wyciągów czy odpisów z dokumentów.

Biuro notarialne może również przechowywać papiery wartościowe, pieniądze bądź dokumenty w formie tradycyjnej lub cyfrowej. Ulokowanie takich zasobów w rękach notariusza jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem.