Najczęstsze awarie lodówki – z czego wynikają?

Najczęstsze awarie lodówki – z czego wynikają?

20 lutego 2020 0 przez redakcja serwisu

Lodówka to oczywisty i niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania bez tego sprzętu. Jednak – jak każde urządzenie – lodówka może ulec awarii. Nie zawsze są to problemy, które wymagają interwencji fachowca. Najpopularniejsze awarie lodówek możemy na szczęście naprawić sami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Problemy z lodówką, które możesz rozwiązać sam

Jeśli Twoja lodówka nagle przestała działać – nie panikuj. Na początek sprawdź, czy problem z lodówką nie wynika z nieprawidłowo umieszczonej wtyczki w gniazdku, uszkodzonego kabla albo złego ustawienia termostatu. Najczęściej awaria lodówki jest spowodowana właśnie przerwą w obwodzie instalacji elektrycznej. Zabrakło światła? Przyczyną może być przepalona żarówka. Wystarczy ją wymienić i problem z głowy. Inne problemy, które możesz rozwiązać samodzielnie to:

zbyt słabe lub za mocne chłodzenie – tego typu awaria lodówki może być spowodowana tym, że sprzęt stoi w nasłonecznionym miejscu lub w pobliżu źródeł ciepła; obieg powietrza z tyłu lub wewnątrz lodówki jest utrudniony albo nie domykają się jej drzwi;

lodówka stale pracuje – winą może być złe ustawienie pokrętła regulacyjnego;

w dolnej części lodówki zbiera się woda – świadczy to o niedrożności otworu odprowadzania wody;

lodówka wydaje niepokojące dźwięki – wrażenie przelewania czy bulgotania to naturalne odgłosy lodówki; jednak inne, „dziwne” dźwięki mogą wynikać z nieodpowiedniego wypoziomowania lodówki lub ze stykania się sprzętu z innymi urządzeniami czy meblami.

Awaria lodówki, czyli bez fachowca się nie obejdzie

Czasami problem z lodówką jest na tyle poważny, że niezbędna jest interwencja fachowca. Jeśli lodówka nie działa prawidłowo, mimo że jest dobrze ustawiona i wypoziomowana, nie styka się z innymi sprzętami i meblami, jej otwór odpływowy jest przeczyszczony, a pokrętło regulacyjne odpowiednio nastawione, warto skorzystać z usług serwisu. Lekceważenie dokonania naprawy lodówki może doprowadzić do całkowitego zepsucia się sprzętu.

Jak dbać o lodówkę?

Żywotność lodówki oraz jej prawidłowe działanie w dużej mierze zależą od właściwej eksploatacji tego sprzętu. Przede wszystkim nie należy ustawiać jej w sąsiedztwie kuchenki, piekarnika albo innego źródła ciepła. Nie wolno też wstawiać do niej gorącego ani nawet letniego jedzenia. Znaczenie ma również ułożenie produktów na półkach. Nie należy umieszczać ich zbyt dużo, gdyż uniemożliwia to swobodny przepływ powietrza w lodówce. Poza tym muszą być odpowiednio one przechowywane. Produkty spożywcze najlepiej wkładać do pojemników lub owijać w folię. Jeśli Twoja lodówka nie posiada funkcji No Frost, warto rozmrażać ją przynajmniej raz w miesiącu. Zabieg ten nie tylko przedłuży żywotność lodówki, ale także sprawi, że będzie zużywać mniej energii.

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dbanie o lodówkę jest bardzo istotne. Niemniej nie każda awaria oznacza koniec świata. Czasami wystarczy drobna zmiana ustawienia lub regulacja pokrętła, by lodówka znów zaczęła działać jak należy. Gdy problem wydaje się poważniejszy, pomóc może wizyta w serwisie. Nie musisz się od razu martwić, jeśli coś jest nie tak, bo nie zawsze oznacza to, że lodówka nadaje się już tylko do wyrzucenia.