Na czym polega leczenie uzależnienia od narkotyków?

Na czym polega leczenie uzależnienia od narkotyków?

14 grudnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Narkotyki są w naszym kraju zakazane, lecz nie oznacza to, iż nie ma do nich łatwego dostępu. Czarny rynek sprawia, że coraz więcej osób zarówno młodych, jak i starszych wpada w uzależnienie od różnego rodzaju narkotyków, które jest niesamowicie destrukcyjne dla nich oraz otoczenia. Na czym polega leczenie takiego uzależnienia i gdzie można się na nie udać?

Gdzie zapisać się na leczenie uzależnienia od narkotyków?

Trzeba oczywiście znaleźć placówkę, która oferuje leczenie uzależnienia od narkotyków w Bydgoszczy. W tym celu powinniśmy sprawdzić to, jakie placówki oferują terapię i jak ona przebiega. Od tego zależy bowiem to, czy faktycznie uda się nam lub bliskiej nam osobie wygrać z tym strasznym nałogiem i uwolnić się od potrzeby zażywania narkotyków w różnej formie.

Terapia potrafi być kosztowna. Na szczęście dostępne jest leczenie uzależnień na NFZ w Bydgoszczy, czyli częściowo refundowana lub nawet całkowicie refundowana terapia leczenia uzależnień różnej maści. Może to być zarówno uzależnienie od narkotyków, jak i innych substancji takich jak alkohol, czy też uzależnienie od hazardu.

Na czym polega leczenie uzależnienia od narkotyków?

Jedną z podstawowych metod leczenia uzależnienia od narkotyków jest oczywiście terapia odwykowa. Polega ona na odstawieniu substancji, od której osoba jest uzależniona i kontrolowane przejście przez najgorszy okres odstawienia, gdy występować może silny głód narkotykowy. W „normalnych” warunkach osoba uzależniona starałaby się go zaspokoić szukając pieniędzy na narkotyki. W szpitalu nie ma jednak na to szans, gdyż uzależniona od narkotyków osoba jest pod stałą opieką.

Sama terapia odwykowa to jednak nie wszystko. W trakcie leczenia osoba uzależniona pracuje również z psychologiem i stara się znaleźć motywację do wyjścia z tego nałogu po to, by odwyk miał jakikolwiek sens, a nie zakończył się nawrotem nałogu w momencie, gdy tylko osoba uzależniona wyjdzie z ośrodka leczenia uzależnień i będzie w stanie ponownie zażywać narkotyki. W tym pomaga na przykład terapia grupowa, gdzie osoby, które mają większe doświadczenie w walce z nałogiem pomagają tym, którzy są na początku swojej drogi.