„Mamo jest mi tu dobrze!”, czyli krótka historia festiwalowego fenomenu
18 września 2018Dom produkcyjny Papaya Films podczas tegorocznej edycji festiwalu zorganizował specjalną strefę w tamtejszej Akademii Sztuk Przepięknych, w ramach której odbywała się Festiwalowa Szkoła Filmowa.
Historia Pol’and’Rock Festivalu, wcześniej zwanego Przystankiem Woodstock, sięga aż 1995 roku. W tym czasie festiwal zdążył kilkukrotnie zmieniać swoją lokalizację, gościć największe gwiazdy światowej sceny muzycznej, zdobyć status kultowego i zgromadzić wierną publiczność, która co roku stawia się tłumnie na jego terenie.
– To jest właśnie rzecz magiczna. Wiele osób o tym mówi, ale niewielu potrafi to wyjaśnić – mówi Michał, jeden z bohaterów filmu, który na festiwalu jest po raz piąty.
Tajemnica tego festiwalowego fenomenu stała się punktem wyjścia do nakręcenia krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Mamo jest mi tu dobrze!”, który próbuje dociec w czym tkwi wyjątkowość tego miejsca. Duet reżyserski, Michał Panasiuk i Ewa Pazera, postanowił zapytać o to samych uczestników festiwalu. Każdy z nich przyjechał z innej części Polski (albo świata, bo są też goście z zagranicy), każdy ma też swoją, zupełnie inną festiwalową historię. Wspólnym mianownikiem tych opowieści okazuje się jednak być wyjątkowe poczucie wspólnoty.
To jest druga rodzina. A dla niektórych pierwsza – mówi Michał, nauczyciel języka angielskiego – Są ludzie, którzy w domach mają porąbane historie, a przyjeżdżają tutaj i widzą przez tydzień funkcjonalną rodzinę.
Myślę, że wszyscy chcieliby żyć tak na co dzień, w takiej społeczności jak ten Woodstock – dodaje inny uczestnik festiwalu.
Cały film „Mamo jest mi tu dobrze” można obejrzeć pod poniżej:
Film powstał w specjalnej serii „Papaya Films Presents Stories”. Siedmiominutowy obraz został wyreżyserowany przez Michała Panasiuka i Ewę Pazerę.
Dom produkcyjny Papaya Films prowadził na tegorocznym Pol’and’Rock Festivalu swoją specjalną strefę, która działa w ramach festiwalowej Akademii Sztuk Przepięknych. W strefie Papaya Films działała Festiwalowa Szkoła Filmowa, mieściło się kino plenerowe i odbywał się panel dyskusyjny „Jak zostać twórcą filmowym”, będący odsłoną cyklu Kreatywnych Piątków. Było to także wyjątkowe miejsce spotkań festiwalowiczów z twórcami filmowymi.