Klimatyzacja centralna w domu jednorodzinnym

Klimatyzacja centralna w domu jednorodzinnym

9 listopada 2020 0 przez redakcja

Jesteś właśnie na etapie projektowania budynku i szukasz rozwiązania, które sprawi, że w upalne, letnie dni będziesz miał szansę odpocząć we własnych czterech kątach? Jeżeli tak, to dziś pomożemy Ci wybrać klimatyzację, która idealnie sprawdzi się w domu jednorodzinnym. Gotowi na konkretną dawkę informacji? No to zaczynamy!

Klimatyzacja centralna – co to takiego?

Klimatyzacja centralna to jeszcze do niedawna rozwiązanie, które znane było wyłącznie z biur oraz budynków użyteczności publicznej. Aktualnie sporo się jednak zmieniło, wielu inwestorów decyduje się bowiem na jej montaż w domach jednorodzinnych. Tego typu klimatyzacja składa się z centrali klimatyzacyjnej (zawierającej sprężarkę i skraplacz), która montowana jest na zewnątrz budynku oraz sieci kanałów doprowadzających schłodzone powietrze do wszystkich pomieszczeń. Kanały umieszcza się zazwyczaj pod sufitem podwieszanym, dzięki czemu w środku widoczne są w zasadzie jedynie elementy sterujące pracą całego systemu.

W tym miejscu warto powiedzieć przede wszystkim o tym, że system ten jest bardzo praktyczny i idealnie nadaje się do obiektów o dużej kubaturze, pozwalając nie tylko chłodzić powietrze, ale także skutecznie wentylować cały dom, zapewniając napływ świeżego powietrza, dzięki zamontowanym w całym domu kanałom dostarczającym.

Zalety klimatyzacji centralnej

Klimatyzacja centralna to rozwiązanie, które cieszy się wciąż rosnącą popularnością i z dużą dozą prawdopodobieństwa można dziś powiedzieć, że w ciągu kilku lat stanie się ona standardowym rozwiązaniem w nowo powstających domach jednorodzinnych, tak jak już od dawna ma to miejsce w USA i Kanadzie. Klimatyzacja centralna jest ceniona ze względu na szereg zalet, z których najważniejsze to:

– uniwersalność, polegająca na tym, że jeden system umożliwić może zarówno chłodzenie, jak i nawilżanie, oczyszczanie czy ogrzewanie pomieszczeń,

– centralne sterowanie, które znacząco podnosi komfort obsługi takiego rozwiązania, w porównaniu do klimatyzacji miejscowej,

– niższe koszty eksploatacji oraz zakupu (w porównaniu do klimatyzacji miejscowej, która miałaby działać w tej samej ilości pomieszczeń),

– możliwość ukrycia kanałów doprowadzających powietrze, tak aby były one niezauważalne i nie zaburzały estetyki pomieszczeń.

Wady klimatyzacji centralnej

Omawiając ten typ klimatyzacji, nie sposób nie wspomnieć o jej wadach, ponieważ jak każde rozwiązanie, tak i to nie jest ich pozbawione. Do podstawowych ograniczeń, z jakimi muszą się zmierzyć inwestorzy, zalicza się:

– konieczność uwzględnia takiej inwestycji już na etapie przygotowywania projektu domu lub podczas przeprowadzania gruntownego remontu, co wynika z konieczności zarezerwowania miejsca na poprowadzenie kanałów oraz montaż samej centrali,

– konieczność monitorowania stopnia zanieczyszczenia urządzenia oraz pilnowania regularnej wymiany filtrów, co w przypadku dużej powierzchni, jaką obejmuje ten system, może podwyższać koszty eksloatacji. Ogólne koszty eksploatacji takich systemów są jednak wciąż o wiele niższe niż rozwiązań tradycyjnych obejmujących taką samą powierzchnię.