Klej CR – właściwości i zastosowanie

Klej CR – właściwości i zastosowanie

25 kwietnia 2023 0 przez redakcja

Klej CR jest produktem tworzonym na bazie polioctanu winylu, wytwarza elastyczną i bardzo wytrzymałą spoinę. Jest dyspersyjny, co oznacza, że tworzy mieszaninę nierozpuszczalnych cząstek żywic wymieszanych z wodą. Ma szerokie zastosowanie w produkcji opakowań wykonanych z papieru, tektury, kartonu i tkanin.

Co to jest klej CR?  – cechy charakterystyczne

Zastanawiając się, co to jest klej CR, należy pamiętać, że nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji, jest bezpieczny w użytkowaniu i ekologiczny. Stanowi mieszankę nierozpuszczalnych żywic, które są zawieszone w wodzie, proces sklejania odbywa się na zasadzie odparowania cząsteczek wody. Spolimeryzowany klej wykazuje dobrą odporność na oddziaływanie wysokiej temperatury i wody, dzięki zawartości zasadowych katalizatorów. Żywice akrylowe po procesie odparowania mogą ulec utwardzeniu albo pozostać w formie kleistej.

Nazwa kleju CR jest skrótem pochodzącym od chlorku poliwinylopirolidonu. Produkt charakteryzuje wyjątkowa trwałość, elastyczność i wytrzymałość. Jest sprzedawany w postaci gotowej do użycia, posiada również atest PZH, który jest niezbędny dla produktów mających kontakt z żywnością. Może być wykorzystywany ręczne z użyciem wałka lub pędzla, albo mechanicznie za pomocą natryskiwania i z użyciem specjalnej aplikacji maszynowej, w której są stosowane specjalne systemy do nakładania takiego produktu.

Ile schnie klej CR?

Jest kilka czynników, które wpływają na to, jak długo schnie klej CR. Można go nakładać pędzlem, szpachlą, wałkiem albo z użyciem tarczy w przypadku nakładania maszynowego. Powierzchnia przed nałożeniem kleju powinna być dokładnie oczyszczona i wysuszona. Jeśli faktura jest wyjątkowo porowata, warto nałożyć warstwę kleju obustronnie, a następnie złączyć i mocno docisnąć  przed wyschnięciem kleju. W zastosowaniu przemysłowym kleje są nanoszone na duże powierzchnie maszynowo za pomocą walców. Nie zalecane jest rozcieńczanie kleju wodą, ponieważ działa on niekorzystnie na przebieg poszczególnych faz procesu sklejania. Klej CR należy zastosować bezpośrednio przed zamykaniem spoiny, a po jej złączeniu trzeba ją pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Powierzchnie wyjątkowo nasiąkliwe oraz mające porowatą fakturę powinny być zaopatrzone w grubszą warstwę kleju. Klej CR w zależności od wysokości temperatury i grubości położonej warstwy wysycha w czasie od 15 minut do 60 minut. Warto pamiętać, aby w trakcie przechowywania chronić produkt przed przemrożeniem, optymalna temperatura składowania wynosi od 0 do 35 stopni C.

Zastosowanie kleju CR

Klej CR jest wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle opakowaniowym. Jest wykorzystywany między innymi do produkcji opakowań, tektury, przyklejania etykiet na różnego rodzaju podłożach, a także znajduje zastosowanie do klejenia broszur, folderów i książek. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i elastycznością, nie wykrusza się i nie pęka podczas zginania. Klej CR jest przeznaczony do łączenia nielakierowanych powierzchni kartonów i papierów. Aby działanie produktu było skuteczne i proces sklejania przebiegał właściwie, przynajmniej jedna z łączonych faktur powinna być podatna na nasiąkanie wodą. Klej CR spełnia wymogi wyrobu odnośnie do obowiązujących norm bezpieczeństwa, dlatego jest chętnie wykorzystywany do sklejania opakowań przeznaczonych do przechowywania produktów spożywczych. Zastosowanie kleju CR to przede wszystkim:

– łączenie dużych powierzchni, przy których jest wymagany duży czas wykorzystywaniu potencjału spajającego,

– maszynowe sklejanie opakowań tekturowych i papierowych, gdzie wymagana jest głęboka penetracja w strukturę papieru.