Gratowanie blach – czym jest?

Gratowanie blach – czym jest?

6 maja 2022 0 przez redakcja serwisu

Proces obróbki blachy prowadzący do uzyskania gładkiej i bezpiecznej powierzchni nazywa się gratowaniem. W jego trakcie usuwa się graty (wystające zadry) w sposób bezpieczny dla wykonawcy. Podczas pracy niezbędne są rękawice ochronne, jak również maszyny – np. gratownica.

Po co wykonuje się gratowanie blach?

Blachę wykorzystać można do różnych celów, np. w budownictwie jako uniwersalne pokrycie dachów. Wykonane wcześniej gratowanie blach ułatwia, a wręcz umożliwia jakąkolwiek obróbkę. Surowa blacha ma ostre brzegi i mnóstwo zadziorów na powierzchni, kontakt z którymi grozi skaleczeniami.

Po przeprowadzeniu gratowania zadziory znikają, więc z powodzeniem można przejść do kolejnych etapów pracy. Możliwa jest realizacja ręczna lub z wykorzystaniem maszyn – przyda się wyrówniarka czy też grubiarka. W większości przypadków obróbka polega na nadaniu arkuszom określonego kształtu.

Wykorzystanie maszyn – gratowanie mechaniczne

Szybsze i bezpieczniejsze dla pracowników jest gratowanie automatyczne. Realizację tego zadania umożliwia Gratownica wyposażona w taśmę. Dzięki taśmie elementy przesuwają się i szybciej trafiają do kolejnych maszyn lub prosto do rąk pracowników.

Praca dzięki maszynom jest łatwiejsza, szybsza i bezpieczniejsza. Nawet proste narzędzia do gratowania sprawiają, że można oszczędzić czas, a pełna automatyzacja stanowi naprawdę znaczne przyspieszenie. Trzeba wspomnieć też o wyższej opłacalności – gratowanie automatyczne nie wymaga zatrudniania wielu pracowników.

Profesjonalne gratowanie blach

Wyposażeniem w zakładach zajmujących się obróbką m.in. blach są dyski do gratowania, ale często też obrabiarki do drewna i maszyny wykrawające elementy z metalu. Produkcja taśmowa uwzględnia tworzenie gotowych rozwiązań przydatnych w budownictwie czy stolarce.

Gratowanie blach może być wykonane profesjonalnie i dokładnie z użyciem maszyn lub bez, ale wszelkie urządzenia świetnie przyspieszają pracę. Wszędzie, gdzie liczy się czas i opłacalność, lepszym rozwiązaniem staje się gratowanie automatyczne.