Fotowoltaika – jak w praktyce wygląda jej montaż?

Fotowoltaika – jak w praktyce wygląda jej montaż?

27 lutego 2023 0 przez redakcja serwisu

Tylko prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zapewnić maksimum korzyści. Warto wiedzieć, że panele słoneczne są w stanie m.in. wpłynąć na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. 

Fotowoltaika – o jakich zasadach należy pamiętać?

Prawidłowo zamontowana fotowoltaika w Gorzowie Wielkopolskim wymaga dopilnowania określonych zasad. Trzeba pamiętać o tym, aby panele zostały skierowane na stronę południową, dzięki czemu możliwe będzie maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych. Ważne jest również to, aby panele zostały nachylone pod odpowiednim kątem, który musi wynosić ok. 30-40 stopni. Jeżeli ktoś doprowadzi do odstępstw, musi liczyć się z tym, że ilość wytworzonej energii elektrycznej będzie zdecydowanie mniejsza.

Zakład Usług Elektrycznych-Automatyki na pewno dba o te zasady, jak również o to, aby wybrać miejsce, które nie będzie zbyt mocno zacienione. Warto przy tym uwzględnić zacienienie, jakie wykonywane jest przez różnego rodzaju elementy architektoniczne. Jeżeli całość zostanie źle zaplanowana, to można być pewnym tego, że straty będą utrzymywać się na poziomie kilkunastu procent.

Fotowoltaika – czego należy unikać

Jeżeli fotowoltaika w Gorzowie Wielkopolskim będzie wystawać poza krawędź dachu, będzie to sytuacja niedopuszczalna. Nie można na to pozwolić. Ważny jest nie tylko odstęp od krawędzi dachu. Trzeba także uwzględnić odstęp od szczytów i kalenicy, między samymi modułami, między powierzchnią dachu a modułem. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ dzięki temu zapewniony będzie odpowiedni ruch powietrza, który pozwoli zapewnić chłód, wpływający na maksymalną wydajność i funkcjonalność panelii słonecznych. Zakład Usług Elektrycznych-Automatyki dba o zachowanie takich zasad podczas montażu, jak również wielu innych. Mowa tu m.in. o tym, aby nie siadać na panelach słonecznych, o montażu poszczególnych modułów na powierzchniach ogniotrwałych, o klasie pożarowej A, rezygnacji z montażu paneli uszkodzonych, itd.