Efektywne i wydajne pompy łopatkowe do transportu mediów

Efektywne i wydajne pompy łopatkowe do transportu mediów

22 grudnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Za pomocą pomp transportować można różne rodzaje mediów w wielu dziedzinach przemysłu. Jakie zastosowanie mają pompy łopatkowe? Przyglądamy się bliżej ich budowie oraz zaletom i zastosowaniu.

Czym wyróżniają się pompy łopatkowe?

Pompy mogą pracować z użyciem różnych rodzajów elementów powodujących przemieszczanie się mediów. Obecnie w użyciu znajduje się ich szeroka gama, dzięki czemu można również dostosować je do konkretnego przeznaczenia, by uzyskać wydajną i sprawną pracę w ich transporcie.

Do dostępnych typów pomp zaliczane są pompy łopatkowe, które charakteryzują się posiadaniem łopatek. Są one główną częścią eksploatacyjną tego typu pomp i pozwalają one na wydajne przemieszczanie medium. Są przy tym bardzo trwałe i mogą służyć przez długi czas, a wtedy, gdy ulegną one uszkodzeniu, można je łatwo wymienić.

Tego typu pompy mogą być zasilane za pomocą różnych typów silników, co powoduje, że mogą być one wykorzystywane w wielu różnych obszarach przemysłu.

Pompy łopatkowe – jakie mają zalety?

Budowa oraz sposób pracy powodują, że pompy łopatkowe wyróżniają się wieloma zaletami na tle innych typów pomp używanych w transporcie mediów. Do głównych zalet tego typu sprzętu zaliczane są:

Wysoka wydajność pracy

Tego typu pompy cechują się przede wszystkim bardzo wysoką wydajnością pracy, dlatego też świetnie nadają się one do miejsc, gdzie konieczne jest stałe utrzymanie efektywności w transporcie mediów.

Niska awaryjność

Pompy łopatkowe wyróżniają się również bardzo niskim stopniem awaryjności ze względu na swoją prostą konstrukcję. Głównym powodem usterek jest w tym przypadku uszkodzenie łopatek, jednak mogą być one bardzo łatwo wymienione na nowe po demontażu pokrywy urządzenia.

Możliwość uruchomienia pompy na sucho

Pompy łopatkowe są typem pomp, które nie muszą by uruchamiane na mokro, dlatego też mogą one również pracować na sucho. Z tego względu polecane są one szczególnie w przypadku załadunku oraz rozładunku mediów, na przykład ze zbiorników oraz cystern, rurociągów tłocznych.

Współpraca z wieloma typami mediów

Następną zaleta, jaką mają pompy łopatkowe, jest możliwość używania ich z różnymi typami mediów, nawet tych, które nie nadają się do używania z innymi wariantami pomp. Wobec tego pompy łopatkowe mogą być stosowane do przetłaczania cieczy o różnej lepkości, gęstości, także powodujących abrazję oraz korozję, cieczy o niskich właściwościach smarnych.

Możliwość pracy dwukierunkowej

Warto też wskazać, że pompy łopatkowe mogą być bardzo łatwo używane do prowadzenia pompowania mediów w dwóch kierunkach.