Dodatki krawieckie – jakie wyróżniamy?

Dodatki krawieckie – jakie wyróżniamy?

12 sierpnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Krawiectwo to sztuka, na którą składa się wiele elementów. Dobrej jakości odzież to nie tylko wysokiej klasy materiał i umiejętność szycia, ale także dobór odpowiednio dopasowanych do stylu dodatków. To właśnie w głównej mierze one odpowiadają za wrażenie, jakie robi kreacja. Istnieje wiele rodzajów dodatków krawieckich. Jakie podstawowe możemy wyróżnić? Podpowiadamy.

Dodatki krawieckie – czym są?

Dodatki krawieckie mogą pełnić kilka funkcji. Czasem ich zadaniem jest łączyć ze sobą dwa elementy, a innym razem są jedynie zwykłą częścią dekoracji. Najczęściej jednak łączą w sobie funkcję dekoracyjną i praktyczną. Najlepszym przykładem będą tutaj różne rodzaje zapięć jak np. zamek błyskawiczny. Jest on wykorzystywany w kurtkach, bluzach, ale także w sukienkach, czy obuwiu.

Innym typem zapięcia są guziki. Mogą one występować w przeróżnych kolorach i kształtach. Typ guzika powinien zostać indywidualnie dopasowany do tworzonej kreacji. W wersji standardowej guzik przyszywany jest nitką do materiału. Istnieją jednak specyficzne rodzaje jak np. metalowe wersje stosowane zazwyczaj w kurtkach skórzanych i jeansowych. Mogą mieć one gładką strukturę, lecz także być wzorzyste, z otworem lub obrotowe. Dobór kształtu także zależy od preferencji projektującego.

Dodatki krawieckie. Jakie rodzaje wyróżniamy?

Wśród typów zapięć wymienić możemy także zatrzaski krawieckie. Jedną z ich form są tzw. springi, które z powodzeniem możemy zastosować w przypadku łagodniejszych materiałów. Bardziej masywną formą zatrzasków są napy. Wykonane są na ogół z plastiku i metalu. Najczęściej znaleźć je możemy w skórzanych kurtkach.

W wyrobach ze skóry często wykorzystuje się także nity. Ich główną funkcją jest wzmocnienie szwów. Ten rodzaj dodatku znaleźć możemy też w przypadku odzieży jeansowej. Zupełnie innym rodzajem dodatków mogą być troczki, sznurki i taśmy doskonale sprawdzające się w roli ściągaczy. Nasze ubranie skutecznie udekorować mogą również dżety do przyszycia. Przemyślany dobór dodatków może być gwarantem oryginalnie wyglądającej kreacji.