Co warto wiedzieć o Kamilu Stochu?

Co warto wiedzieć o Kamilu Stochu?

11 kwietnia 2024 0 przez redakcja serwisu

Każdy fan skoków na pewno słyszał o Kamilu Stochu. To człowiek legenda. Jeden z najbardziej utytułowanych skoczków w historii. W tym artykule wymienimy jego największe sukcesy, ale także przełomowe momenty kariery i ciekawe historie.

Początki kariery Kamila Stocha

Zacznijmy od początku. Kamil Stoch urodził się 25 maja 1987 roku w Zakopanem. Na nartach zaczął jeździć już w wieku 3 lat, a niedługo później oddawał pierwsze skoki na skoczniach budowanych z kolegami. Swoją młodość spędził w miejscowości Ząb, gdzie również trenował po raz pierwszy sporty zimowe w lokalnym klubie. Co ciekawe skoki narciarskie nie były od początku jego dyscypliną. 

Zaczynał od kombinacji norweskiej, czyli połączenia biegów i skakania na nartach. Jednak dość szybko zauważono u niego potencjał do skoków. W 2006 roku skończył naukę w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Zdał w niej również swoją maturę.

Debiut w Pucharze Świata

W wieku zaledwie 17 lat zadebiutował na najwyższym poziomie w skokach narciarskich. W pierwszym starcie w Pucharze Świata zajął 49. miejsce. Miało to miejsce w Zakopanem na Wielkiej Krokwi. To skocznia bliska sercu Stocha, gdyż wychowywał się i uczył niedaleko jej. Na pierwsze punkty musiał czekać do lutego 2005 roku. Wtedy zajął niespodziewanie 7. lokatę podczas zawodów we włoskim Pragelato. 

Pierwsze zwycięstwa w PŚ. Zmiana warty w polskich skokach

Po latach sukcesów Adama Małysza zaczęto rozglądać się za następcą, gdy ten ogłosił koniec kariery w 2011 roku. Nikt nie myślał, że ten znajdzie się tak szybko. Już 23 stycznia tego roku doszło do historycznego momentu. 

Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata w Zakopanem. To był pierwszy raz od dziesiątek lat, gdy ktoś inny niż Małysz sięgał po trofeum tej rangi. Stoch mógł się speszyć otoczką wokół jego osoby lub okazać się gwiazdą jednego wieczoru. Jednak na całe szczęście to było dopiero preludium do jego wielkiej kariery. 

Największe sukcesy Kamila Stocha

Przez kolejne lata obfite w sukcesy Kamil Stoch zwyciężał w jeszcze 38 kolejnych konkursach PŚ, a łącznie na podium stawał 80-krotnie. W tym czasie 2 razy sięgał po kryształową kulę. Miało to miejsce w sezonach 2013/14 i 2017/18. Polak bił wiele rekordów, a także dokonywał niesamowitych osiągnięć. 

Jednym z nich było wygranie Wielkiego Szlema, czyli zwycięstwo we wszystkich 4 konkursach Turnieju Czterech Skoczni w sezonei 2017/18 jako drugi skoczek w dziejach. Do innych wiekopomnych chwil należy zaliczyć 2 indywidualne złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Sochi. Dokonał tego, czym wcześniej mogli szczycić się tylko nieliczni. 

Co musisz wiedzieć o Kamilu Stochu?

Kamil Stoch to najprawdopodobniej najlepszy skoczek narciarski w historii Polski, a także jeden z czołowych zawodników ogółem w tej dyscyplinie. O jego poczynaniach, jak i całej kadry polskich skoczków możecie poczytać na blog.etoto.pl.