Z Warszawy na czerwony dywan w Cannes

Z Warszawy na czerwony dywan w Cannes

20 września 2018 0 przez redakcja

Idea konkursu narodziła się w USA w 2001 roku. Obecnie festiwal filmowy odbywa się w ponad 130 lokacjach na całym świecie. Filmowcy z prawie każdego zakątka Ziemi mierzą się z czasem, tworząc filmy krótkometrażowe w dwie doby. W 2010 roku konkurs zawitał do Polski dzięki Agnieszce Sękowskiej, która zorganizowała pierwszą edycję festiwalu w Warszawie.

Konkurs to nie wszystko

48HFP Poland to nie tylko weekend filmowy. 48HFP Poland to festiwal filmowy z wydarzeniami towarzyszącymi, takimi jak Meet&Greet, wykłady otwarte i warsztaty dla ekip filmowych, projekcje w kinie oraz gala finałowa. Podczas Meet&Greet organizowanego głównie w okresie wakacyjnym, osoby zainteresowane wzięciem udziału w konkursie, miały okazję poznać siebie nawzajem i znaleźć członków swojej ekipy. Dwa tygodnie przed głównym wydarzeniem, organizatorzy przygotowali cykl wykładów otwartych, m.in. z przedstawicielem Legalnej Kultury, z Ewą Łepecką – reżyser castingu oraz z Agnieszką Sękowską, która opowie uczestnikom jak się odnaleźć w branży filmowej. Podczas weekendu 15-16 września odbędą się praktyczne warsztaty filmowe skierowane głównie do zarejestrowanych ekip. Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z warsztatu scenariopisarstwa z Agnieszką Kruk (StoryLab Pro), reżyserem Konradem Aksinowiczem, a także z Arturem Żurawskim PSC, autorem zdjęć filmowych.

Festiwal jest skierowany do wszystkich osób – bez względu na wiek, płeć czy doświadczenie. W konkursie bierze udział zarówno młodzież licealna, jak i osoby starsze. Do tej pory filmy powstałe podczas 48HFP Poland obejrzało ponad 16 000 osób w kinie.

Sukcesy na scenie międzynarodowej

Pomimo tego, że w 2018 roku festiwal odbywa się na terenie Warszawy, udział w konkursie mogą wziąć filmowcy z całej Polski. Wystarczy jedna osoba, która stawi się na kick-offie w Warszawie i weźmie udział w procedurze konkursowej, a następnie odda gotowy film wraz z dokumentacją podczas drop-offu.

Zwycięska produkcja i jej twórcy biorą udział w międzynarodowym konkursie filmowym Filmapalooza, który w tym roku odbędzie się w USA. Ostateczną wygraną jest wyświetlenie filmu podczas Festiwalu Filmowego w Cannes oraz nagrody rzeczowe.

Po festiwalu, twórcy mogą zawsze dopracować swoje filmy i rozesłać je na inne festiwale i konkursy filmowe. Do tej pory, film, który zdobył najwięcej nagród poza granicami Polski, to film “Jestem Tomek” zrealizowany przez ekipę Film Busters – zwycięzców szóstej edycji konkursu. Film Busters zostali nagrodzeni w amerykańskich konkursach – m.in. I miejsce w kategorii “Fear me not I mean well” konkursu Collective International Film Festival, Najlepszy Film podczas Battle of the SeXes Short Film Fest w Miami. Film “W oparach Nikisza” wyprodukowany przez ekipę Panato, zwycięskiego zespołu 48HFP Poland 2013 w Katowicach, brał udział w festiwalu Filmapalooza 2014, a także Cannes Short Film Corner 2014.

Znani i lubiani wspierają 48HFP Poland

48HFP Poland to także znane nazwiska z branży filmowej. Organizatorzy co roku starają się zapewnić profesjonalne jury oceniające produkcje krótkometrażowe. Roma Gąsiorowska, Piotr Woźniak – Starak, Roman Gutek, Michał Sobociński, Anna Mucha, Sławomir Idziak, Radzimir Dębski – to oni oceniali produkcje w ubiegłych latach. W samym konkursie również można się dopatrzeć gwiazdorskich obsad. Wyzwanie nakręcenia filmu w dwie doby podjęli m.in. Ewa Kasprzyk, Agata Trzebuchowska, Joanna Jabłczyńska, Justyna Święs, Michał Wiśniewski czy Kamila Baar.

Do 28 września trwa jeszcze rejestracja ekip filmowych na konkurs, który odbędzie się 28-30 września 2018 roku.